Erişilebilirlik

Baraj Suları Çekilince Anılar Ortaya Çıktı


Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki Dicle Barajı'nın kapağının kopması sonucu sular boşalınca, baraj gölündeki yerleşim yerleri ortaya çıktı. İlçe halkı eski evlerini görmek için bölgeye akın etti.

Yapımına 1986 yılında başlanan ve 1997 yılında tamamlanan Diyarbakır’ın Eğil İlçesindeki Dicle Barajı, çevresindeki çok sayıda yerleşim yerini yuttu. Baraj gölü suları altında kalan yerler arasında Eğil ilçesine bağlı Selman Mahallesi de vardı.

Mahallede bulunan evler, mezarlıklar, camiler sular altında kalmıştı. Peygamberlere ait olduğuna inanılan bazı mezarlar ise başka yere taşınmıştı. Baraj kapaklarından birinin kopması sonucu 270 milyon metreküp su tahliye edilince, su seviyesi 10 metre düştü. Suyun çekilmesi ile birlikte, 20 yıldan fazladır sular altında olan mahalle, yeniden gün yüzüne çıktı.

Suyun çekilmeye başlamasıyla ilk önce mahalle camisinin kubbesi göründü. Su seviyesi düştükçe mezarlık da ortaya çıkmaya başladı. Mezarlıktaki kimi mezarlar sağlam dururken birçok mezarın da çöktüğü görüldü. 20 yıldır sular altında bulunan evler de suların çekilmesiyle birlikte gün yüzüne çıktı. Daha önce bu evlerde yaşayanlar, suların çekilmesiyle bölgeye akın etti. Evlerinin kalıntılarını arayan vatandaşlardan bazıları, evlerini buldu. Vatandaşlardan bazıları gördükleri manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Bölgeye gelen vatandaşlardan kimisi ise mezarlıkta yakınlarının mezarlarını aradı. Mezarları bulanlar dua ederken, bölgede üzerinde Arapça yazılar bulunan birçok mezar taşı dikkat çekti. Bölgeye ziyarete gelenler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. Köydeki tarihi cami ve medresenin balçıkla dolduğu da görüldü.

Peygamberler şehri olarak bilinen Eğil'de Kur'an-ı Kerim'de ismi geçen 10 peygamberin mezarının burada olduğuna inanılıyor. Sular altında kalan bazı peygamber mezarları ilçenin başka yerine taşınırken, suların çekilmesiyle ortaya çıkan mezar alanları ziyaretçi akınına uğradı. Tarihte birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Eğil’de Asurlulardan kalma kale ve birçok antik mağara, kral kızı resimleri bulunuyor.

Baraj kapağının onarılmasının ardından, yeniden su tutulmaya başlandı. Bölge bir kaç ay sonra yeniden sular altında kalacak.

XS
SM
MD
LG