Erişilebilirlik

Baraj İnşaatının Yerinden Ettiği Çinliler Yeni Evlerine TaşınıyorBaraj inşaatı nedeniyle köylerinden ayrılmak zorunda kalan binlerce Çinlinin ilk 500’ü yeni evlerine taşındı.

Çin hükümeti Dünyanın en büyük su projesi olarak nitelenen “Üç Boğaz Barajı”inşaatı nedeniyle 330 bin kişiyi başka yere taşıyor.

Ünlü Yantze Nehri'nin üç boğazına inşa edilen baraj nedeniyle şimdiye kadar bir milyon kişi bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

Çin’in en büyük nehri olan Yangtze, 6300 kilometre uzunluğuyla aynı zamanda Nil ve Amazon’dan sonra dünyanın üçüncü büyük nehri.

Yangtze nehri Çin’in doğu ve batısını birbirine bağlayan en önemli ulaşım yolu olarak da biliniyor.

İlk grup, devlet tarafından verilen toplu akşam yemeğinden sonra otobüslere binerek 300 kilometre uzaklıktaki yeni evlerine taşındı. Hükümet 30 Eylül’e kadar en az 60 bin kişiyi yeni evlerine taşımayı planlıyor.

Köylülerin geride bıraktıkları evler birkaç yıl içinde baraj gölünün 175 metre altında kalacak. Yapımı 2006 yılında tamamlanan “Üç Boğaz Barajı,” elektrik üretiminin yanı sıra, Pekin ve Tianjin gibi büyük kentlerin su ihtiyacını da karşılayacak.

XS
SM
MD
LG