Erişilebilirlik

Barack Obama'ya Silah Lobisinden Büyük Darbe


Başkan Obama, Beyaz Saray'da birkaç yıl önce silahlı saldırıya uğrayan Arizona Milletvekili Gabrielle Giffords ve Newtown katliamında oğlu Daniel'i kaybeden Mark Barden'la
Başkan Barack Obama, bireysel silahlanma karşıtı çabalarında büyük bir yenilgi aldı.

Senato, mevcut silah kontrol yasasında değişiklik öneren, silah alıcılarına yönelik geçmiş sabıka ve akıl sağlığı taramalarının artırılmasına yönelik tasarıyı reddetti.

Amerikalıların çoğunun destek vermesine ve 46’ya karşı 54 oyla destek almasına rağmen tasarı Senato’dan geçemedi. Geçmesi için 60 lehte oy gerekiyordu.

'Washington için utanç dolu bir gün'

Başkan Obama, Senato oylamasından sonra yaptığı açıklamada, “Washington için utanç dolu bir gün” ifadesini kullandı. Obama silah lobisini bu konuda kasıtlı olarak yalan söylemekle suçladı, tasarı aleyhinde oy kullanan senatörlerin de korkutulduğunu, siyasete boyun eğdiğini savundu.

Bununla birlikte tasarı Senato’dan geçse bile Cumhuriyetçi Partililer’in çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden geçmeyecekti.

Tasarı, silah alıcılarının geçmiş sabıka ve akıl sağlığı taramalarının güçlendirilmesini, bu taramaların silah fuarları ve internet üzerinden yapılan alışverişlere de genişletilmesini öngörüyordu. Bununla birlikte tasarı hala bu kontrolleri aile üyeleri ve yakınlar arasındaki silah alışverişlerinden muaf tutacak kadar da gevşekti.

Son yapılan kamuoyu yoklamaları, Amerikalılar’ın yüzde 90’ının bu tasarıya destek verdiğini gösteriyordu. Amerika’da ciddi siyasi nüfuza sahip silah lobisi tasarıya karşıydı ve bunun anayasal haklarının ihlali olacağını savunuyordu.

Başkan Barack Obama, Aralık ayında Connecticut eyaletinin Newtown kentinde bir ilkokulda düzenlenen silahlı katliamın ardından bireysel silahlanmanın daha sıkı denetlenmesi konusunda harekete geçmişti. Newtown katliamında 20’si ilkokul öğrencisi 26 kişi hayatını kaybetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG