Erişilebilirlik

Barış Gönüllüleri Kazakistan’dan Ayrılıyor


Kazakistan'dan sokak manzarası

Obama yönetimi aşırı dinci grupların eylemlerini artırmaları üzerine 120 barış gönüllüsünü Kazakistan’dan çekmeye karar verdi

18 yıl önce başlayan program çerçevesinde değişik alanlarda uzman 1,100 Amerikalı Kazakistan’daki projelerde çalıştı. Barış Gönüllüleri Başkanı Aaron Williams, Amerikalıların okul, sağlık ocakları ve sosyal yardım merkezlerinde önemli işler yaptıklarını ve ülkeden güzel anılarla ayrıldıklarını söyledi.

Amerika’nın Astana Büyükelçiliği sözcüsü haberleri doğruladı ancak çekilme nedeni konusunda yorumda bulunmadı.

Kazakistan 17 milyon nüfusuyla Orta Asya’nın en büyük ve en başarılı ekonomisine sahip. Buna rağmen ülke son zamanlarda terör eylemlerine sahne oldu, daha geçen hafta Taraz’daki terörist saldırısında 7 kişi öldü.

Olaylardan aşırı dinci grupları sorumlu tutan hükümet bu ay devlet dairelerinde dini toplantılar yapılmasını ve ibadeti yasakladı.

Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, bir süre önce, İslam dünyasında gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla Müslüman ülkeler arasında gıda rezervi oluşturulmasını önermişti.

Dünyanın en büyük buğday üretici ve ihracatçılarından biri olan Kazakistan ayrıca İslamiyet’in modernleştirilmesi gerektiğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG