Erişilebilirlik

Bangladeş'teki Yangında Onlarca Ölü


Dakka'da sık sık çıkan ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan yangınlara bir yenisi daha eklendi. Yetkililer binalarda yeterli önlemlerin bulunmaması ve eski olmasının ölü sayısını arttırdığına dikkat çekiyor.

Bangladeş’in başkenti Dakka’da çıkan yangında en az 81 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. İtfaiye yetkilileri yangında zarar gören binalarda çalışmaya devam ediyor ve ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Bangladeş’te kentin özellikle yoksul mahallerinde çıkan yangınlar yüzünden son yıllarda yüzlerce kişi öldü. Çoğu çok eski olan binalarda yangın önlemleri olmaması ölümlere davetiye çıkarıyor.

İtfaiye Birimi Direktörü Julfikar Rahman, Reuter Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar 70 cesede ulaştık. Ancak binadaki arama devam ediyor ve ölü sayısı artabilir” dedi.

Bangladeş'teki Yangında Onlarca Ölü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

Yangın şehrin Chawkbazar adı verilen ve eski Daka olarak bilinen bölgesinde bir binada başladıktan sonra çevre binalara da sıçradı. Bölge, 300 yıldan eski bir yerleşim yeri olarak biliniyor.

İtfaiye Direktörü, en az 50 kişinin de hastaneye kaldırıldığını, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğunu söyledi.

Öte yandan hastanelere giden yüzlerce kişi de yakınlarına ulaşmaya çalışıyor.

200 civarında itfaiye eri, 5 saatten uzun süren bir çalışma sonucunda yangını ancak kontrol altına alabildi.

Yangının neden çıktığı henüz tespit edilemedi.

İtfaiye erlerinin yangını söndürme çalışmaları sırasında su sıkıntısı yaşadıkları, yakındaki bir camiden su desteği aldıkları belirtiliyor.

2013 yılında da Dakka’da Rana Fabrika binası çökmüş 1100’den fazla çalışan hayatını kaybetmiş, bir başka fabrikada 2012’de çıkan yangında da 112 kişi ölmüştü.

XS
SM
MD
LG