Erişilebilirlik

Bangladeş'de Çatışmalar Devam Ediyor


Dakka'daki çatışmalarda göstericiler tarafından aracı ateşe verilen bir Bangladeşli
Bangladeş’te, Cemaati İslami Partisi’nin lideri Abdülkadir Molla’nın idamını cezasını protesto eden göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda en az sekiz kişi öldürüldü.

Polis çeşitli kent ve kasabalarında üç gündür süren gösterilerde İslamcı parti yanlılarının ev ve işyerlerini ateşe verdiğini ve güvenlik güçleriyle sokak savaşlarına giriştiğini bildirdi

Abdülkadir Molla, Anayasa Mahkemesi’nin temyiz talebini reddetmesi sonrasında asılarak idam edilmişti.

Protestocuların saldırıları, iktidar partisini destekleyenlerle azınlıktaki Hindular’ı hedef aldı. Başbakan Şeyh Hasina taraftarları ve Hindular idam kararını destekliyor.

Başkent Dakka’daki Amerika’nın Sesi muhabiri, kentte geniş çaplı güvenlik önlemleri alındığını ve durumun gergin olduğunu bildirdi. Cemaati İslami Partisi, infazı protesto amacıyla Pazar günü bir günlük genel grev çağrısında bulundu.

Abdülkadir Molla, 1971 yılında Pakistan’a karşı verilen bağımsızlık savaşında savaş suçu işlemekle suçlanıyordu. Siyasi gözlemciler, o zamanlar Pakistan’dan ayrılmak istemeyen Molla’nın infazının, gelecek ayki seçimler öncesinde siyasi şiddetin artmasına neden olmasından kaygı duyuyor.

Cemaati İslami Partisi de, Molla’nın cezasının infazı halinde bunun ciddi sonuçlar doğuracağı yolunda uyarıda bulunmuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Şeyh Hasina’yı arayarak idam cezasının infazına engel olunmasını istemişti. Türk hükümeti Cuma günü bir açıklama yaparak “Cemaati İslami liderlerinden Abdülkadir Molla hakkında verilen idam cezası kararının, uluslararası alanda dile getirilen endişe ve telkinlere karşın infaz edilmesinden büyük bir üzüntü duyulduğunu ve infazı şiddetle kınadığını” bildirdi.

Bangladeş Anayasa Mahkemesi, Molla’nın idam cezasının geri çevrilmesi isteğini reddetmişti. Merkezi New York’ta olan İnsan Hakları Gözlem Örgütü de Molla’nın temyiz başvurusu incelenmeden idam edilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğu uyarısında bulundu.

Cemaati İslami Partisi, bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusuyla işbirliği yapmıştı.
XS
SM
MD
LG