Erişilebilirlik

Balyoz’da Tahliye Günü


Ergenekon, OdaTV, KCK ve Şike davasıyla Türkiye’nin son dönemde en çok tartışılan davalarından biri olan Balyoz davasında, tüm sanıklar tahliye edildi.

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davası ile ilgili dün açıkladığı 'hak ihlali yapıldığı' yönündeki karar sonrasında davanın görüldüğü Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi tüm sanıklara tahliye kararı vermesiyle 236 sanık serbest kaldı.

Emekli Korgeneral ve Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul milletvekili Engin Alan da tahliye edilen isimler arasındaydı. 2010’dan beri cezaevinde bulunan 69 yaşındaki eski asker yeni siyasetçi, cezaevi önünde yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla özel yetkili mahkemelerin yaptıkları hukuksuzluklar sonunda yerlerde sürünen Türk yargısının itibarını iade ettiğini söyledi.

Engin Alan: ‘Bu alçaklığı yapanlar ceza alana dek mücadele edeceğiz’

Alan, ‘Bugüne kadar olan hiçbir şey yok sayılamaz. Eğer yok sayar isek hayatlarını, sağlıklarını kaybeden arkadaşlarımıza ihanet olur. Bu alçaklığı yapan, planlayan, destekleyen ne kadar namussuz varsa bunlar bu ülkenin vicdanlı onurlu yargıçlarının karşısına oturup hak ettikleri cezayı alana kadar mücadelemiz sürecek’ dedi.

Engin Alan’ın salı günü TBMM Genel Kurulu’nda yemin ederek resmen milletvekili olacak.

TSK: ‘Yeniden yargılamanın adil bir kararla sonuçlanmasını temenni ederiz’

Genelkurmay Başkanlığı da resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada karardan sevinç duyduğunu belirtti. Açıklamada, “Kamuoyunda ‘BALYOZ’ olarak adlandırılan dava ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin verdiği ‘HAK İHLALİ’ kararına dayanarak yerel mahkeme tarafından verilen tahliye kararı sonucunda özgürlüklerine kavuşan emekli ve muvazzaf personelimizin ve ailelerinin sevinçlerini yürekten paylaşır, yeniden yargılama sürecinin adil bir kararla sonuçlanmasını ümit ve temenni ederiz” dendi.

Kılıçdaroğlu: ‘İnsanların ömürlerinden ömür çalanlardan hesap sorulmalı’

Tahliyeler sonrası siyaset dünyasından da arka arkaya açıklamalar geldi. Tahliye kararını “gecikmiş olmasına rağmen memnuniyet verici” bulan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaşanan acıların telafisinin mümkün olmadığını söyledi.

CHP lideri, “Ama, hiç olmazsa bugüne kadar uğratılan hak kayıpları eksiksiz yerine getirilmeli, TSK dahil her kurum ve kuruluş hiç zaman kaybetmeden bugüne kadar yapmadığını yapmalı ve kendi mensubuna sahip çıkmalıdır. Bundan sonra da sürdürülecek yargılamalarda sanık lehine olan kanıtlar eksiksiz toplanmalı, Dijital veriler gerçeği ortaya çıkaracak şekilde değerlendirilmeli, Bugüne kadar hukuktan kaçırılanlar da yargıç önüne çıkarılmalı ve hukuku hukuksuzluk aracı olarak kullanarak ömürlerden ömür çalanlardan da çektirdikleri acıların hesabı sorulmalıdır” dedi.

Erdoğan: ‘Tahliyelerin önünü bizim iktidarımız açtı’

Tahliyeler öncesi konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Balyoz davasında yaşanan tahliyelerin önünü AK Parti iktidarının açtığını söyledi. Erdoğan, “Bunu ne CHP ne MHP ne de HDP açmıştır. Bunu son referandumla biliyorsunuz bireysel başvuru hakkını getiren parti AK Parti olmuştur. AK Parti olarak biz bireysel başvuru hakkını Türkiye’de başlaması gerektiğini Anayasa Mahkemesi’ne bu noktada böyle bir yetkinin verilmesini, AİHM’de gitmeyi ciddi manada azaltmanın adımını attık. Dolayısıyla bu Anayasa Mahkememize yani bizim vatandaşlarımızın gitme süreci Avrupa insan Hakları Mahkemesi’ne gidişi de azaltmak suretiyle şu anda birçok sorunun çözümünün önüne açmıştır” diye konuştu.

Tahliye olan emekli subayların yakınları da mücadelede kararlı

Tahliyelerin kesinleşmesinin ardından sanık yakınları İstanbul’da Silivri ve Hadımköy, Ankara’da ise Mamak, Sincan ve Maltepe cezaevlerine akın etti. Silvri’ye gidenler arasında Hava Kuvvetleri Komutanı olması beklenirken tutuklanan Yüksek Askeri Şura eski üyesi emekli orgeneral Bilgin Balanlı’nın kızı Burcu Balanlı da vardı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Balanlı, “En başında beri ortada gerçek bir suç olmadığını söylüyorduk. Her şeyin sahte delillerle hazırlanan bir uydurma olduğunu söylüyorduk. Bu kararla doğruluğumuz tescillenmiş. Önce bugünün keyfini çıkaracağız. Sonra hukuk için yeniden mücadeleye geçeceğiz” dedi.

Yine tahliye olan emekli kurmay albay Dursun Çiçek’in eşi Gülsen Çiçek ise
Ellerindeki bayrakları sallayan asker yakınları arasında bulunan emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek’in eşi Gülşen Çiçek “Bizim beş yılımızı nasıl geri verecekler? Hırsız hırsızlık yapar. Ondan sonra malını teslim eder. Maalesef sistem böyle oldu. Bir hırsızlık yaptılar. Canımızı sevdiğimizi elimizden aldılar. Sonra da pardon deyip geri verdiler. Ama bitmedi. Hainlik yapanları ülkemizi karıştıranları bulacağız ve adalete teslim edeceğiz” diye konuştu.

Ana hatlarıyla Balyoz davası

Balyoz davasında süreç, 20 Ocak 2010’da Yasemin Çongar, Mehmet Baransu ve Yıldıray Oğur imzasıyla Taraf gazetesinde yayımlanmaya başlanan haber dizisiyle başladı. Bu haberden on gün sonra Taraf yazarı Mehmet Baransu
kendisine ulaştırılan dokümanları bir valiz içinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne teslim etti.

Gözaltı ve tutuklama dalgası ise bu dokümanların ilk incelemelerinin ardından 26 Şubat- 2 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleşti. Soruşturma 6 Temmuz 2010’da tamamlandı. Davanın 968 sayfalık ilk iddianame, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 19 Temmuz 2010’da kabul edildi.

2 buçuk yılı aşan yargılamanın ardından Özel Yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasına ilişkin kararını 21 Eylül 2012'de açıkladı.
ve 361 sanıktan 324'ünü mahkum etti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise 9 Ekim 2013'te açıkladığı kararıyla 361 sanıklı Balyoz Darbe Planı Davası'nda 237 sanık hakkındaki toplam 3 bin 944 yıl ceza onadı.

Kimler serbest kaldı?

Balyoz davasında bugünkü tahliyeler sırasında Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Halil İbrahim Fırtına, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek, Eski 1. Ordu komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Eski Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Emekli Koramiral Kadir Sağdıç da serbest kalmış oldu.
XS
SM
MD
LG