Erişilebilirlik

Baltimore Polisine Soruşturma


Baltimore Polisine Soruşturma
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Amerika Adalet Bakanlığı, Baltimore’daki polis teşkilatının anayasa ve insan haklarını ihlal eden olaylara karışıp karışmadığını belirlemek için soruşturma açtı.

Adalet Bakanlığı, siyah bir gencin gözaltındayken ölmesinin ardından protesto gösterileri ve yağmacılığa sahne olan Baltimore’da, valiliğin talebi üzerine, olayla ilgili soruşturma başlattı. Loretta Lynch, hemen başlayacak soruşturmanın Baltimore Polis Teşkilatı memurlarının ölüme yol açan aşırı güç kullandıkları, kanunsuz arama ve tutuklama yaptıkları, ayrımcı faaliyetlerde bulundukları iddialarına odaklanacağını söyledi.

Amerika Adalet Bakanı, bu soruşturmayla polislere kamu güvenliğini daha etkili bir şekilde korumaları için gerekli eğitim ve teçhizat temin etmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Görev başındayken vurularak öldürülen 25 yaşındaki beyaz polis memurunun cenazesi ise geçtiğimiz günlerde New York’ta yapıldı. New York Polis Komiseri Bill Bratton, polis teşkilatına seslenerek, “Brian’ın ölümü bu ülkedeki polislerin her geçen gün daha ağır şekilde eleştirildiği zorlu bir döneme rastladı. Bu eleştiriyi yapanları haklı çıkarmamalıyız” dedi.

Federal hükümet, son dönemde silahsız siyahların ölümünden sorumlu polislerin bağlı olduğu emniyet teşkilatlarını soruşturuyor. Adalet Bakanı Lynch, polis teşkilatlarının toplumla ilişkilerini düzeltmesinin çok önemli olduğunu vurguluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG