Erişilebilirlik

Baltimore'da Yaşam Normale Dönüyor


Hafta başında şiddet olaylarının hayatı felç ettiği Baltimore kenti, dünü de yaklaşık bin kadar eylemcinin düzenlediği protesto eylemiyle geçirdi, ancak kent emniyet müdürü gösterilerin “aşırı derecede barışçı” olduğunu söyledi. Göstericiler, Amerikalılar içi adalet çağrısında bulundu.

Kalabalık, Baltimore tren garından belediye binasına ve ardından yine tren garına yürüdü. Kent polisi, herkesin saat 22’de yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağına uymasının beklendiğini bildirdi.

Baltimore’daki gösterilere destek vermek amacıyla başkent Washington, Boston ve New York’ta da gösteriler düzenlendi. Bu kentlerdeki gösterilerde polis trafiği kapatmak isteyen eylemcileri tutukladı.

Maryland Valisi Larry Hogan, pazartesi günkü şiddetli gösterilerinin ardından kentin normale döndüğünü bildirdi. Ayaklanma, gözaltında hayatını kaybeden siyah genç Freddie Gray’in cenazesinin ardından patlak vermişti. Olayda çok sayıda kişi tutuklanırken 20 kadar polis memuru yaralandı.

Dün kentte hayat normale döndü, insanlar işlerine giderken, okullar da açıldı. Baltimore Senfoni Orkestrası, açık havada halka ücretsiz bir konser verdi.

Olaylar dün yalnızca kentin popüler beysbol takımı Baltimore Orioles’un maçlarını etkiledi. Orioles iki gün boyunca ertelediği maçlarına dün Chicago White Sox ile devam etti, ancak maç seyircisiz yapıldı.

Göstericiler pazartesi günü Freddie Gray’in cenazesinin ardından aralarında polislere ait devriye araçlarının da bulunduğu çok sayıda aracı ateşe vermiş ve dükkanları yağmalamıştı. 25 yaşındaki Gray’in omurilik zedelenmesinden öldüğü açıklandı. Polis Gray’in gözaltında olduğu sırada tıbbi bakım talebine yanıt vermezken, nakliye aracına sevk edilirken kendisine mecburi olmasına rağmen neden emniyet kemeri bağlanmadığı konusu inceleniyor.

Olaya karışan altı polis açığa alınırken olayın soruşturması devam ediyor.

Baltimore emniyeti soruşturma sonuçlarını yarın açıklamaya hazırlanıyor. Bu noktada açığa alınan polisler hakkında suç duyurusu yapılıp yapılmayacağı da netlik kazanacak.

Göstericilerin büyük çoğunluğu, ayaklanmanın yalnızca Freddie Gray’le ilgisi olmadığını, polisin siyahlara karşı muamelesinden ve kent yönetiminin bu konuya duyarsızlığından kaynaklandığını savunuyor.

Siyahlar ayrıca kentte kendilerine yönelik ekonomik fırsat eşitsizliğinden de rahatsız.

Bir radyo programına konuk olan Başkan Barack Obama, Baltimore’daki ayaklanmanın, polisin siyah Amerikalılar üzerinde güven tesis etmeye ihtiyacı olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Obama, olaylar sırasında polis memurlarının yaralanmasına üzüldüğünü söyledi ve kent polisini, ayaklanmalar sırasında gösterdiği itidalden dolayı övdü.

Şiddete başvurmanın bahanesi olmayacağının altını çizen Obama, bu kişileri ayaklanmaya götüren nedenlerin üzerine gidilmesi gerektiğini vurguladı. Bu nedenler arasında eğitim sistemindeki yetersizlik, kısıtlı istihdam imkanları ve uyuşturucu kullanımı yer alıyor.

Obama, yatırım yapılmayan toplumlarda uyuşturucu ticaretinin bir numaralı gelir kaynağı olması durumunda bu soruna polisle çözüm bulmaya çalışmanın, toplumu bu sorunlarla tecrit etmek anlamına geleceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG