Erişilebilirlik

Baltimore Akvaryumu'na Her Yıl Milyonlarca Turist Geliyor


Baltimore Akvaryumu, Amerika'nın en çok turist çeken mekanlarından biri. Baltimore Akvaryumu’nun tarihçesi 1970’lere gidiyor. Zamanın Belediye Başkanı William Donald Shaefer ilk kez Maryland eyaletinin Baltimore kenti limanında bir akvaryum açılması fikrini ortaya attı. 1976 yılında Baltimore Belediye Meclisi öneriyi kabul etti ve limanda inşaat 8 Ağustos 1978 tarihinde başladı. Akvaryumun yapımı üç yıl sürdü. Bina ve arazi Baltimore Belediyesi’ne ait.

Baltimore Ulusal Akvaryumu 8 Ağustos 1981’de halka açıldı. Açıldığı günden beri de akvaryuma ilgili hiç azalmadı. Akvaryumu kar amacı gütmeyen Baltimore Ulusal Akvaryumu adlı kuruluş idare ediyor. Kuruluşun 300 maaşlı, bir o kadar da gönüllü çalışanı var.

1979 yılında Akvaryum’un dünya çapında bir kuruluş olduğu Amerikan Kongresi tarafından da kabul edildi ve Kongre akvaryuma “ulusal” statü tanıdı.

Üç ayrı bölümden oluşan Baltimore Akvaryumu’nda bir de tropik bahçe bulunuyor. Burada tropikal ormanların canlılarıyla bitkilerini görmek ve eko sistemler hakkında bilgi almak mümkün. Akvaryumda 660 çeşit 16 bin balık, kuş, sürüngen, deniz canlısı ve memeli deniz hayvanı bulunuyor.

Baltimore Akvaryumu, Maryland eyaletinin en büyük gelir kaynağı. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği akvaryum, yılda 220 milyon dolar gelir getiriyor, 6 milyon 800 bin dolar vergi geliri sağlıyor ve 2 bin kişiye iş imkanı yaratıyor.

Baltimore Akvaryumu’nda yalnız çocukların değil yetişkinlerin de ilgisini çeken gösteriler de yapılıyor. Örneğin akvaryumda bir gece gecirmek ve hayvanları izlemeye devam etmek mümkün. Özel turlar da var. Özellikle yunusların gösterisi otobüslerle okul gezileri için Baltimore’a getirilen öğrencilerin en sevdiği etkinlik. Sevimli yunuslar güzel ve uyumlu dalış ve hareketleriyle her gösteride dakikalarca alkışlanıyor.

Washington’a gelirseniz, bir saat uzaklıkta, Maryland eyaletinin Baltimore kentinin liman bölgesinde bulunan, birbirinden ilginç canlılarla dolu bu dev akvaryumu da ziyaret etmeyi unutmayın.

XS
SM
MD
LG