Erişilebilirlik

Balkanlar'da Sel Felaketi Yıkıma Yolaçtı


Balkanlar'da Sel Felaketi Yıkıma Yolaçtı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Yüzyılda bir görülen sel felaketi nedeniyle Bosna Hersek ve Sırbistan’da üç gün milli yas ilan edildi. Sel felaketi nedeniyle Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna Hersek’te 40’tan fazla kişi hayatını kaybetti

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, bölgede kayıtlara geçen en büyük sel felaketinde hayatını kaybedenler için ulusal yas ilan etti. Başbakandurumun kötü olduğunu söyledi:

“Hava koşulları ve Sava Nehrinde su seviyesinin azalması nedeniyle, selin biteceğini düşündük ama su birikintileri ve kum torbalarının tamamiyle suyla dolmuş olması daha fazla sorun yarattı.”

Bölgede en büyük hasar Sırbistan’da. 30 bin kişi bölgeden tahliye edildi, ama bu sayının daha fazla olması mümkün.

“Maddi hasar konusunda bölgedeki tüm ülkelerden on kat daha fazla zarar görmüş durumdayız, umarım hayatını kaybedenlerin sayısı bu kadar büyük olmaz.”
Amerika hasar tespiti için Sırbistan’a uzman bir ekip gönderdi ve içinde kurtarma botları, yatak, battaniye, portatif mutfak, jeneratör, su pompası da olmak üzere yirmi altı ton yardım malzemesi gönderme sözü verdi.

Sırbistan Ekonomi Bakanı Dusan Vujovic, Birleşmiş Milletler’in İtalya’dan gönderdiği ilkyardım paketini memnunlukla karşıladı:

“Bu yardımın ihtiyaç duyulan yerlere en kısa zamanda ulaştırılacağını umuyorum. Yardımlar, dağıtım ve koordinasyondan sorumlu kuruluşlara iletilecek.”

Dört milyon nüfüsa sahip komşu ülke Bosna’da, bir milyona yakın kişi evlerinden tahliye edildi. Bazıları tahliye edilmeye karşı. Nevenka Djuric, Bosna savaşında daha önce evini kaybetmiş:

“Savaştan sonra yeniden kurduğumuz düzen iki günde mahvoldu. Bize buradan gidin diyorlar, nereye gidelim? Bizi başka bir köyde ağırlayacaklarmış ama hayvanlarımız var, onları ne yapalım? Onlar geçim kaynağımız.”

Bosnalı yetkililer, sel felaketi nedeniyle yerlerinden çıkan savaştan kalma mayınların tehlike oluşturabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.
XS
SM
MD
LG