Erişilebilirlik

Amerika'da Bal Arılarının Nesli Hızla Tükeniyor


Arıcı David Hackenberg

Tarımda çok önemli bir yeri olan bal arıları, Amerika’da hızla yok olmaya devam ediyor. Bal arılarının esrarengiz biçimde yok olmasının nedeni hala belirsiz. Ancak bir araştırma, sorunun tarım ilaçlarından kaynaklanabileceğine işaret ediyor. Amerikan Tarım Bakanlığı’ysa, parazitlerin de arı kolonileri arasında genel zayıflamaya yol açtığını ortaya çıkardı.

Amerika’daki arı üreticileri, arıları yaşatmakta büyük zorluk çekiyor. Amerikan Tarım Bakanlığı’na göre Amerika’daki bal arılarının yüzde 50 ila 90’ı yok olmuş durumda. Arıcı David Hackenberg de aynı şeyi söylüyor:

”Son birkaç yılda bal arılarımızın yüzde 60‘ını kaybettik."

Amerika’nın doğu kıyısının en büyük arı üreticilerinden David Hackenberg 48 yıldır bu işin içinde. Hackenberg'e göre, arıların yok olmasından, tarım ilaçları sorumlu:

”Çiftçiler, tarım yapanlar ve bahçıvanlar tarlalara çok fazla miktarda böcek ilacı döküyor. Bu kimyasallar toprağa karışıyor ve bitkilerin içine giriyor. Bu durumun en kötü yanıysa bitkilere karışan tarım ilaçlarının gıdalarda son bulması.”

Hackenberg, bu sorunun, özellikle bal arılarının peteklerinde açıkça görüldüğünü söylüyor:

”Petekler, tarım ilaçlarını emiyor. Hepsinin içi ilaç dolu.”

Hackenberg, kış aylarında arılarının çoğunu Florida’ya taşıyor. İlkbahar yaklaştığında arılarla birlikte kuzeye, Pennsylvania’ya doğru gidiyor ve arılarını çiftçilere kiralıyor. Arılar, bazen haftalar boyunca ekinleri döllüyor. Amerika’daki gıdaların üçte biri, böcekler tarafından döllenen ekinlerden elde ediliyor.

”Arılarımız her yıl bir kamyonun arkasında 19 bin kilometre yol katediyor.”

Arılar, gündüz özgürce uçuşurken geceleri kovanlarına geri dönüyor. Hackenberg arıları kamyonlara yükleyip bir sonraki tarlaya geçiyor.

Arıların esrarengiz yok oluşu, Amerika ve Avrupa’da yaklaşık 7 yıl önce başladı. Bu olgu, en sonunda ”arı kolonisi çöküşü bozukluğu” olarak adlandırıldı. Bilimadamları, her ne kadar soruna bir isim verseler de konuya açıklık getiremiyor. Tarım Bakanlığı’nın Maryland eyaletindeki arı araştırma laboratuarından araştırmacı Jeff Pettis açıklıyor:

”Yetersiz beslenme, tarım ve böcek ilaçlarına ve virüs ya da mikroplara maruz kalma arasında bir bağ olduğunu düşünüyoruz. Bu olumsuzluklar, arı kolonileri üzerinde büyük baskı oluşturabilir ve arılar, virüs ya da bakterilere açık hale gelebilir.”

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, kısa süre önce bal arıları üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. İncelenen bal, petek ve ölü arı örneklerinde altı farklı tarım ilacı bulundu. Bazı örneklerde bu sayının 80’e çıktığı görüldü. Araştırmaya katılan Pettis anlatıyor:

”Polenlerde, peteklerde ve arılarda çok farklı türlerde tarım ilaçları olduğunu tespit ettik. Arılar çok fazla miktarda ilaca maruz kalmış.”

Çoğu araştırma tek tarım ilacının etkilerini gösterecek şekilde tasarlanıyor. İlaç karışımlarıyla ilgili araştırmalarsa henüz başlıyor.Pettis açıklıyor:

”Pennsylvania State Üniversitesi’ndeki laboratuvar ve Amerika’daki diğer laboratuvarlar farklı ilaçları birleştiriyor ve bu karışımın sonuçlarını değerlendiriyor.”

Pettis, araştırmalardan, arıların yok oluşunun tek nedeninin tarım ilaçları olduğunu açıklamaya yetecek kadar kanıt elde edilemediğini söylüyor. Uzman, çöken arı kolonilerinde yüksek seviyede hastalık görüldüğünü, ancak bu durumun bilimadamlarınca açıklanamadığını belirtiyor.

”Görebildiğimiz tek net işaret, arıların yüksek düzeyde virüs ve bakteriye maruz kaldığında ölmesidir.”

Araştırmalara göre arılardaki yetersiz beslenme, sadece tek ekinin bulunduğu büyük tarlalarda dölleme yapan arıların diyetinin farklı besinlerden yoksun kalmasına bağlı. Konuya ilişkin tüm teoriler, Hackenberg’in görüşüyle aynı yönde:

”Geleceğin iyi göründüğünü sanmıyorum. Çevremizi temizlemek çok uzun sürecek. Çevreyi o kadar çok kirlettik ki bunu tersine çevirmek çok uzun zaman alacak.”

XS
SM
MD
LG