Erişilebilirlik

Bal Arıları Büyük Tehdit Altında


2006’dan beri her yıl arı kovanlarının üçte biri esrarengiz bir hastalık nedeniyle yok oluyor. Uzmanlar emin olmamakla birlikte kovanlara iyi bakılmaması, arıların aşırı ölçüde çalışması, tarım ilacı kullanımı ve parazit istilasının arıların yok olmasına neden olduğunu düşünüyor.

Adam Finkelstein, baharda işe Maryland eyaletinin kırsalında, eşi Kelly Rausch’la birlikte kovanların içindeki ahşap kutu ve çerçeveleri onarmakla başlıyor.

Finkelstein ve Rausch, beş ayrı noktada 200 arı kolonisi yetiştiriyor.

Kolonileri, baharda çoğalacak arılara yer açmak için daha büyük kutulara yerleştiriyorlar.

Adam Finkelstein, “Bunlar yavru arılar için hammadde. Arılar bu protein kaynağını nektarla karıştırıyor, bundan da arı sütü elde ediliyor. Arı larvaları bu sütle besleniyor ve arıya dönüşüyor,” diyor.

Finkelstein gördüklerinden memnun.

Kırpılmış kanatları ve sırtında noktası olan kraliçe arı, yumurtluyor.

Adam Finkelstein, “Bunlar yumurtalar. Hepsi kapalı. Yetişkin arı olmadan önceki aşamadalar,” diyor.

Finkelstein arı üretim programlarını denemeden geçirdiklerini söylüyor: “Arıların bal üretimini, kışı geçirme ve baharda çoğalma becerilerini, ellerindeki besini idareli kullanma ve beslenemedikleri zaman hayatta kalma yeteneklerini ölçüyoruz.”

Finkelstein kökeni Uzakdoğu olan bir parazite dirençli bir kraliçe arı üretmiş. Kovanlara virus taşıyan bu parazit Amerika ve başka ülkelerde arıcılar için baş belası haline geldi.

Finkelstein arı üretmek için yapay döllenmeden yararlanıyor: “Çok küçük aletler kullanarak şırıngayla dişi arıya sperm enjekte ediyoruz. Bu şekilde döllenmeyi sağlıyoruz,” diyor.

Finkelstein kraliçe arılarını birçok kovanda denemeden geçiriyor. Arıların özelliklerini değerlendirdikten sonra bunları satıp yenilerine yer açıyor. Finkelstein hiç böcek ilacı kullanmıyor. Oysa birçok üretici arıların sağlıklı kalması için kimyasallara başvuruyor.

Adam Finkelstein, “Üretim metodları işe yaramaz, peteklerdeki zehir seviyesi artar, kraliçe arılar yeterince yumurtlamazsa o zaman üreticiler de parazitlere daha dayanıklı kraliçe arıları kullanmaya başlayacaklar,” şeklinde konuşuyor.

Bazı büyük üreticilerle işbirliği yapmaya başladığını söyleyen Finkelstein, arıcılığın geleceğinin en iyi böcek ilacını bulmakta değil hastalıklara dayanıklı arılar üretmekte olduğunu söylüyor.
XS
SM
MD
LG