Erişilebilirlik

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Açıldı


Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan liderleri, üç ülkeyi birbirine bağlayacak 826 kilometre uzunluğundaki demir yolunun açılışını yaptı. Demiryolu Avrupa ve Çin arasında Rusya’yı baypas eden bir yük ve yolcu taşıma hattı oluşturuyor.

105 kilometrelik yeni ray döşenerek oluşturulan hat, bir milyon yolcu ve 5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Açıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Üç ülke Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz hattıyla birbirlerine bağlı. Ancak Türkiye’nin Kafkas ülkeleriyle ticaret ilişkileri bu zamana kadar daha kısıtlıydı. Bakü-Tiflis-Kars tren yolunun bölgede ekonomik bir hareketlenmenin de öncüsü olması bekleniyor.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den yola çıkan trenler, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e uğrayacak ve yolculuklarına Kars’ta son vercekler.

Projenin başlangıçta 400 milyon dolar olacağı hesaplanan maliyeti, 1 milyar doların üzerine çıktı. Demiryolunun maliyetinin büyük kısmı Azerbaycan’ın devlet petrol fonundan karşılandı.

Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki demiryolu hattı proje dahilinde yenilenmiş ve açılışı 2007’de yapılmıştı. Projenin tamamının tamamlanması ise 2011’den itibaren birçok kez ertelenmişti.

Yeni demiryolu hattının Çin ve Avrupa arasını 15 güne indirmesi bekleniyor. Bu hem deniz yolunun iki katı hızına, hem de uçak yolculuğunun yarı fiyatına geliyor.

XS
SM
MD
LG