Erişilebilirlik

Bakiyev Kırgızistan'dan Kaçtı


Kırgızistan’ın devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev görevinden resmen istifa etti.

Geçici hükümet istifayı doğruladı ve Bakiyev’in komşu Kazakistan’a gittiğini açıkladı.

Bakiyev’in istifası ve Kazakistan’a gitmeyi kabul etmesinde, Amerikan, Rus, Kazak ve AB diplomatlarının rolü oldu.

Bakiyev'in ülkeden ayrılmadan birkaç saat önce Oş kentinde yaptığı konuşmada olay çıkmış ve eski Devlet başkanı alandan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Konuşma sırasında bazı kişilerin havaya ateş açması üzerine, Bakiyev bir otomobile bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldı.

Haberlere göre, Bakiyev'in konuşma yaptığı alanın yakınında geçici hükümeti destekleyen gruplar gösteri yapıyordu. Bu gruptaki bazı kişilerin Bakiyev'e yaklaşmak istemesi üzerine korumalarının havaya uyarı ateşi açtığı öğrenildi.

Kurmanbek Bakiyev, daha önce yaptığı açıklamalarda, kendisinin ve ailesinin can güvenliği sağlanırsa, görevinden istifa etmeye hazır olduğunu duyurmuştu.

Bu arada Amerika Dışişleri Bakan Yardımcılarından Robert Blake, Bişkek’te temaslarına devam ediyor. Blake, Amerika’nın geçici hükümeti desteklediğini ve seçim ve yeni anayasa konusunda yardıma hazır olduğunu açıkladı.

Moskova hükümeti geçici hükümete 50 milyon dolar acil yardım sözü verirken vaat ederken, Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev, ekonomik yardım almak için Türkiye’ye gitti.

Geçici Kırgızistan hükümetinin ekonomiden sorumlu Başbakan Birinci Yardımcısı Atambayev, Ankara’da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğer üst düzey yetkililerle temaslarda bulunacak.

XS
SM
MD
LG