Erişilebilirlik

Bakır: 'Patriot Füzeleri Sadece Nefsi Müdafaa İçin'


Patriot füzesi
AKP Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, 29 Kasım Perşembe günü Washington’da Kadın Dış Politika Grubu ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu ATAA tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye’nin Suriye ve Bölgedeki Rolü” başlıklı toplantıya katıldı. Amerika’da temaslar yapmak için Washington’a gelen Bakır, katıldığı toplantıda, Türkiye’yi ilgilendiren önemli dış politika konularına değindi.

Partisinin Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi olan Bakır, konuşmasına Esad rejimini kınayarak ve Suriyeli muhaliflere desteklerini açıklayarak başladı. Uluslararası askeri bir müdahalenin Irak ve Afganistan’da görülen daha karmaşık sonuçlara yol açabileceğini belirten Bakır, bunun yerine uluslararası toplumun Suriyeli muhaliflere destek olması gerektiğini söyledi.

Uçuşa yasak bölgenin gerekliliğini vurgulayan Bakır, en azından Kuzey Suriye’de böyle bir bölge oluşturulmasının Türkiye’nin güvenliği için şart olduğunu belirtti. Uçuşa yasak bölge oluşturulmasının Türkiye’nin daha fazla mülteci misafir etmesine olanak tanıyacağını da kaydeden Bakır, bölgenin aynı zamanda Esad rejiminin moralini ve gücünü azaltacağını belirtti. Bakır ayrıca, NATO’dan talep edilen Patriot füzelerinin, Türkiye’nin kendini savunması ve Suriyeli mültecilerin güvenliği açısından önemli olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Avrupa Konseyi Göç, Mülteciler ve Yerinden Edilmiş İnsanlar Komisyonu Üyesi olan Bakır, ziyaret ettiği mülteci kamplarındaki olumlu havayı da anlattı. Şu ana kadar 500 milyon dolar harcanan kamplarda, mültecilerin morallerinin yüksek olduğundan ve yaşam şartlarından memnun olduğundan bahseden Bakır, “Onlar bizim için mülteci değiller, onlar bizim misafirlerimiz” diye konuştu.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG