Erişilebilirlik

Başkan Obama'dan İki Hindiye "Af"


Başkan Obama'dan İki Hindiye "Af"

Başkan Obama her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe günü kutlanan Şükran Günü öncesinde kendisine hediye edilen iki hindinin hayatını bağışladı. Beyaz Saray'da bugün yapılan törende Başkan Şükran Günü'nün geleneksel yemeği olan ve bu yıl Beyaz Saray'a bir yerine iki adet armağan edilen hindilerin kesilmeyeceğini açıkladı.

Hindilerin ikisinin de 19 haftalık olduğu ve 20'şer kilo geldikleri bildirildi. Hindilerden birinin adı "Barış", diğerininkiyse "Özgürlük". Hindileri Beyaz Saray'a Amerika Hindi Federasyonu Başkanı armağan etti.

Başkan yaptığı konuşmada hindileri affetme kararının Kongre'nin onayını gerektirmediğini bu yüzden hemen uygulamaya koyabildiğini söyleyerek espri yaptı.

Kongre son zamanlarda Cumhuriyetçiler'in kontrolunda olduğu için Başkan Obama'nın geçirmek istediği yasa tasarılarını engelliyor.

Amerika'da Şükran günü öncesi olan bugün, seyahatlerin ve trafiğin en yoğun olduğu günüdür. Ekonomik sıkıntılara, kaygılara ve artan bilet ve benzin fiyatlarına rağmen bugün beklendiği gibi yılın en yoğun seyahat günü olması bekleniyor. Şükran Günü'nde ailelerin biraraya gelerek hindinin baş yemek olduğu bir akşam yemeği yemesi çok eskilerden bugüne uzanan bir gelenek. Bu yıl en az 42 milyon 500 bin Amerikalı'nın başka eyaletlere seyahat etmesi bekleniyor. Bu, geçen yıla göre seyahatlerde yüzde 4 oranında artış olacağını gösteriyor.

1863 yılında zamanın başkanı Abraham Lincoln Kasım ayının dördüncü Perşembe gününü "Şükran Günü" ilan etmiş, 1621 yılında Kızılderililerin İngiltere'den gelen ilk yerleşimcilere sunduğu ziyafetin anısını resmileştirmişti.

XS
SM
MD
LG