Erişilebilirlik

Başkan Obama: 'Güven Sarsılırsa İsrail ve Filistin Sorumlu Olur'


Başkan Obama: 'Güven Sarsılırsa İsrail ve Filistin Sorumlu Olur'

Obama, her iki tarafı en kısa zamanda Amerika’nın arabuluculuk yaptığı dolaylı görüşmelerden yüz yüze müzakerelere geçmeye çağırdı

Başkan Obama, dolaylı Ortadoğu barış görüşmelerinde güveni sarsan bir tutum içine girmeleri durumunda, İsrail ve Filistin Yönetimi’ni sorumlu tutacağını belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan Obama’nın bu yorumu Filistin Yönetimi lideri Mahmut Abbas’la yaptığı telefon görüşmesinde dile getirdiği bildirildi.

Obama, her iki tarafı ciddi şekilde pazarlık yapmaya ve Amerika’nın arabuluculuk yaptığı dolaylı görüşmelerden, yüz yüze müzakerelere en kısa zamanda geçmeye çağırdı.

Amerika’nın Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell dolaylı görüşmelerin Pazar günü sona eren ilk ayağında, arabulucu görevini üstlenmişti. Mitchell’in Kudüs’teki İsrailli yetkililer ve Ramallah’taki Filistinli liderler arasında yürüttüğü bu görevi dört ay sürdürmesi bekleniyor.

Beyaz Saray ayrıca Başkan Obama’nın Abbas’ı, İsrail’e yönelik kışkırtıcı tutumları önlemek için elinden geleni yapmaya çağırdığını duyurdu

XS
SM
MD
LG