Erişilebilirlik

Eski Başkan Gerald Ford'un Eşi Betty Ford Hayatını Kaybetti


Başkan Gerald Ford ve eşi Betty Ford. Aile portresi (Beyaz Saray, 1975)

Amerika’nın eski başkanı Gerald Ford’un eşi Betty Ford dün akşam hayatını kaybetti. Ford, 93 yaşındaydı.

Yılmaz bir kadın hakları savunucusu olan first lady Ford, madde bağımlılarına destek veren Betty Ford Merkezi’nin kurucusuydu.

Ford 1918 yılında Amerika’nın Chicago kentinde doğmuştu. 20’li yaşlarında New York taşınan Ford, bir süre dansla uğraşmış, mankenlik yapmıştı.

Betty Ford’un ikinci eşi olan Gerald Ford 1948 yılında milletvekili seçilmişti. Başkan Gerald Ford, Watergate skandalı nedeniyle istifa etmek zorunda kalan başkan Richard Nixon’ın yerine geçmesiyle çift 1974 yılında Beyaz Saray’a yerleşmişti.

First lady olarak, Betty Ford, açık sözlülüğüyle tanındı; televizyon programlarında kadın haklarından, evlilik öncesi cinsel ilişkiden, kürtajdan söz etti. Beyaz Saray’da göğüs kanseri olan Ford, daha sonra kanser araştırması ve bilinçlendirme çalışmalarına büyük destek verdi.

Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra Ford alkol ve ağrıkesici bağımlısı olduğunu açıkladı ve tedavi gördü. 1982 yılında Betty Ford Merkezi’ni kuran eski first lady bu alanda çalışmalarda bulundu. Betty Ford Merkezi halen en saygın madde bağımlılığı merkezlerinden biri olarak biliniyor.

Bir açıklama yayınlayan Başkan Barack Obama, Betty Ford’u cesur ve şefkatli biri olarak nitelendirdi. Obama, first lady olarak Ford’un kadın sağlığı ve kadın hakları konularında önemli çalışmalarına dikkati çekti.

XS
SM
MD
LG