Erişilebilirlik

Bahreyn'de Büyük Yarış Olaysız Geçti


Bahreyn’de uluslararası otomobil yarışı Formula 1 şiddete dönüşen protesto gösterilerine rağmen olaysız sona erdi.

İki kez dünya şampiyonu olan Sebastian Vettel, baş rakibi Kimi Raikkonen’i geçerek yarışı birinci bitirdi.

Başkent Manama’da göstericilerin yaktığı araba lastiklerinden göğe siyah dumanlar yükselirken Şii köylerinde sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Azınlıktaki Sünni yönetimden daha fazla siyasi hak isteyen Şii göstericiler Formula 1 yarışlarını iptal ettirmeye çalışıyordu.

Eylemcilere göre, rejim, uluslararası otomobil yarışına ev sahipliği yaparak dünya kamuoyuna ülkede her şeyin normal olduğu izlenimi vermek istiyor.

Geçen yılki yarış gösteriler nedeniyle ertelenmiş ve daha sonra iptal edilmişti.

Veliaht Prens Salman bin Halid bin el-Halifa, sadece aşırı unsurları güçlendireceğini önesürerek yarışların bu yıl da iptal edilmesini reddetti .

Öteyandan muhalefet partileri Cumartesi günü cesedi bulunan bir eylemcinin polisler tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor.

Ülkenin en büyük Şii partisi el Vefak, Salih Abbas Habip adlı kişinin dünkü gösteriler sırasında öldürüldüğü görüşünde.

İçişleri Bakanlığı polislerle göstericilerin çatıştığı yerde ceset bulunduğunu doğruladı ve ölümle ilgili olarak soruşturma açıldığını bildirdi.

Kral Hamad Bin İsa El Halife, geçen yılki olaylar sırasında olağanüstü durum ilan ederek Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden binlerce asker ve polis getirtmişti.

Amerikan donanmasının 5. Filosunun merkez üssü Kuveyt’te bulunuyor.

XS
SM
MD
LG