Erişilebilirlik

Bahreyn Muhalefet Lideri Ülkesine Dönüyor


Bahreyn Muhalefet Lideri Ülkesine Dönüyor

Bahreyn’in sürgünde yaşayan Şii muhalefet lideri Hasan Meşayma ülkesine dönüyor.

El Hak adlı muhalefet grubunun lideri olan Hasan Meşayma, yirmiden fazla Şii siyasi tutukluyla birlikte, Kral Hamad Bin İsa El Halife tarafından affedilmişti. Tutuklu eylemciler rejimi devirmeye çalışmakla suçlanıyordu.

Aylardır Londra’da sürgünde yaşayan Meşayma, Salı günü Beyrut’a gitmiş ancak, hakkında uluslararası tutuklama kararı olduğu gerekçesiyle alana iner inmez tutuklanmıştı.

Şii liderin hukuki statüsü hakkında Bahreyn’den açıklama isteyen Beyrut hükümeti, tutuklama kararını olmadığının bildirilmesi üzerine Meşayma’yı serbest bıraktı.

El Hak grubu, rejim karşıtı gösterilerin öncülüğünü yapan Şii el Vefa partisinden daha radikal olarak biliniyor.

Dün Bahreyn’in başkenti Manama’da yine rejim karşıtı gösteri yapan on binlerce kişi hükümetin istifasını ve demokratik reformlar yapılmasını istedi.

Hükümet ise son iki hafta içinde gösterilerde polisler tarafından öldürülen yedi kişi için yas ilan etti. Ülkedeki Şii çoğunluğun öncülüğünü yaptığı gösterilerde Sünni azınlıkla eşit haklar da istendi.

Beyaz Saray, Başkan’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon’un Prens Salman Bin Hamad El Halife ile telefonla görüştüğünü ve gelişmeler hakkında bilgi aldığını duyurdu.

XS
SM
MD
LG