Erişilebilirlik

Bahçeli Muhalifleri Eleştirdi: “Profesyonel nifakçılar”


Türkiye referandum tarihinin açıklanmasını bekliyor. Referandumun tarihinin netleşmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmış Anayasa değişiklik teklifinin Resmi Gazete’de yayınlanması gerekiyor. Türkiye, Anayasa Değişiklikleri Hakkındaki Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından 60 gün sonraki ilk Pazar günü referanduma gidecek.

Bu sürecin en sancılı partisi kuşkusuz Milliyetçi Hareket Partisi. 5 Ocak 2016’daki Meclis Grup konuşmasında “Tarihin hiçbir döneminde Türk milletinin sinesinden Hitler çıkmamıştır. MHP başkanlık sistemine tümden karşı olup, parlamenter sistemin revize ederek geliştirilmesinden yanadır. Erdoğan'ın mizacıyla diktatörlük kaçınılmazdır” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “partili cumhurbaşkanlığı sistemi”nin en güçlü savunucularından biri olması partide çalkantı yarattı.

Bahçeli: “Kaos kuluçkasına yatıp felaket üretmeye niyetlenenler fırsat kolluyor”

Ülkücü camiadan gelen eleştirilere MHP lideri, sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yanıt verdi. Bahçeli, milliyetçi görüşleriyle bilinen Yeniçağ gazetesi ile 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası hükümete büyük destek veren Aydınlık gazetesini ağır bir dille yüklendi.

“Kaos kuluçkasına yatıp felaket üretmeye niyetlenenler şimdilerde fırsat kolluyor. Neyin fırsatı kollanıyor diye soracak olursanız, derim ki; kutuplaşmanın, krizin, kamplaşmanın, karanlığın, kavganın, kargaşanın. Referandum üzerinden milleti fikir ve duygu planında ayrıştırmayı amaçlayan profesyonel nifakçılar kampanyalarına çoktan başladılar. MHP’li görünüp, ülkücü kisvesinde dolaşan küçük bir sözde muhalif azınlık kişisel heves ve hedefleri için olmadık oyunlar içindedir. Bunlar; fitne çağcılar, elinde ülkücü kanı bulunan aydınlıkçılar, Kandil beslemeleri, FETÖ’cüler, çeyrek aydınlar, CHP ve HDP’yle birliktedir.”

Söz ve yetkinin Türk milletinde olduğunu ve egemen olan milletin bizzat kendi kader ve geleceği hakkında karar vereceğini belirten Bahçeli, “Bizde taban yoktur, dava arkadaşlarımız vardır. Biz de tavan yoktur, ülkücü şuur hakimdir” sözleriyle anayasa değişikliklerine ‘ülkücü taban karşı’ görüşüne tepki gösterdi.

Aydın Doğan, Ferit Şahenk ve Turgay Ciner de Bahçeli’nin hışmına uğradı

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hedefinde medya patronları da vardı.

Zira NTV, CNN Türk, Haber Türk gibi haber televizyonlarında ülkücüler adına konuşan isimler MHP tabanında hayır eğiliminin çok ağır bastığını dile getiriyorlar.

“Madem MHP'de hayırcı muhalifler etkin ve çoğunluktadır, o zaman YSK ayrı bir sandık kursun, başına da müşahit diye Aydın Doğan'ı oturtsun. Olmadı Turgay Ciner, yetmiyorsa Ferit Şahenk kurulan ayrı sandıklarda görev yapsınlar. Yanlarına kirli ve kinli kalem sahiplerini alsınlar. Ve MHP'li sözde müzmin muhaliflerin ne kadar hayır oyu kullanacağı ortaya çıksın. Bu demokratik teklifimiz de tarafımıza çok görülmesin.”

Rejimi riske sokan siyaset ittifakının mahzeninde uzun süre Cumhuriyeti hedef alan tehditler mayalandığını söyleyen Bahçeli, “Biz yanlış yapmıyoruz ki telaşa kapılalım. Biz millet için evet, devlet için evet, Cumhuriyet için evet, Türklüğün bekası için evet diyoruz” dedi.

Ancak Bahçeli, referandum sürecinde partisinin meydanlarda kampanya yapıp yapmayacağı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Bir hafta içinde dört ilçe yönetimi istifa etti

MHP liderinin partide taban tavan ayrımı yoktur sözlerine rağmen çeşitli ilçelerde istifalar yaşanıyor. Antalya’nın Akseki ve Yozgat Akdağmadeni ilçelerinden sonra Konya Doğanhisar ve Giresun Alucra’da da ilçe yönetimleri görevden ayrıldı.

Olağanüstü kongre için imza toplayan ve Devlet Bahçeli’ye karşı adaylıklarını açıklayan Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın ve Sinan Oğan referandum sürecinde aktif kampanya hazırlanıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG