Erişilebilirlik

Bahçeli Kılıçdaroğlu'yla Görüşmeden CHP’ye Yanıt Verdi


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, henüz görüşme gerçekleşmeden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun anayasa değişikliği teklifine kapıyı kapattı.

Türkiye’de Başkanlık Sistemi’ne geçilmesi amacıyla AKP’nin hazırladığı ve MHP’nin destek verdiği anayasa değişikliği teklifi, TBMM Genel Kurulu’ndaki 1. Tur görüşmelerinde Pazar gecesi itibariyle halk oylamasına sunulacak görünüyor.

Teklife ilk andan itibaren “Hayır” diyen CHP, geçmiş yıllarda Başkanlık Sistemi’ne karşı olduğunu açıklayan ancak geçtiğimiz sonbaharda aniden AKP’ye “yeşil ışık” yakan MHP’yi teklife destek verilmemesi için ikna etmeye çabalıyor. Bu amaçla CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde Bahçeli’den görüşmek için randevu talebinde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun, Bahçeli’ye geçmişte dönemde olduğu üzere Başkanlık Sistemi’ne “Hayır” demesi yönünde bizzat görüşmek ve neden şimdi MHP’nin “Evet” tavrını bizzat konuşmak istediği dile getirildi.

MHP cephesi ise, CHP’nin randevu talebine birkaç saat sonra olumlu yanıt verdi. Bahçeli, Kılıçdaroğlu’na, Çarşamba günü saat 12.00’de anayasa değişikliği teklifiyle ilgili TBMM Genel Kurulu’nda 2. Tur oylama süreci başlamadan önce görüşebileceklerini iletti.

Gözler CHP–MHP arasında bu görüşmeyle nasıl bir gelişme sağlanabileceğini çevrilmişti ki Bahçeli’den dikkat çekici bir hamle geldi. Bahçeli, henüz görüşmediği CHP cephesini “kaos ittifakı” üyeliği ve gaspçılık gibi çok sert ifadelerle suçladı.

Bahçeli: "CHP, milli irade yollarını tıkamaya çalışıyor"

Kılıçdaroğlu ile görüşmesi gündemdeyken Bahçeli , o görüşmede misafiri tarafından kendisine iletilecek tekliflere daha şimdiden kapıyı kapattı. TBMM’deki 1 haftalık süreçte teklife destek verdiklerini anımsatan Bahçeli, saat 22.00’den itibaren paylaşmaya başladığı Twitter’daki mesajlarında şunları ifade etti:

“Milli iradenin tecelligahı Meclisimiz Türkiye’nin ayak bağlarından kurtulması, sırtındaki kamburlardan uzaklaşması için devreye girmiştir. TBMM’nin çalışmasını engellemeye, milletvekillerinin demokratik ve siyasi tercih hakkını sabote etmeye dönük çabalara da hız verilmiştir. Milletten ümidini kesen CHP yönetimi, milli iradeye çıkan yolları tıkamak ve hatta kullanılamaz hale getirmek için olmadık yollara sapmıştır. TBMM’nde yaşanan kürsü işgalleri, kavga sahneleri, ucuz oyunlar, isnat ve iftiraya varan siyasi söylemler muhataplarını mahcup edecektir. Milli Mücadele’de destan yazan aziz Türk milletine nasıl ve hangi tür hükümet etme sistemini tercih ettiğini sormanın neresi yanlıştır? 15 Temmuz’da tankın önüne yatan, gökyüzündeki darbeci uçaklara adeta pençe atan kahraman millete makus güvensizlik nasıl yorumlanmalıdır? Fiili durumdan şikâyetçi olup da bunun önlenmesi ve örselenmesi konusunda felç geçirmiş gibi hareketsiz duranlar ne anlatmaktadır? Egemenliğin sahibi olan Türk milletine tarihi nitelikli ve bizzat istikbalini ilgilendiren bir konuda görüşünü sormanın neresi hatalıdır? CHP ve yanında hizalanmış kaos ittifakı akla hayale gelmedik senaryolarla milletin kaderine sahip çıkma hakkını gasp etmeye kalkıştılar. Partimizin çok değerli milletvekillerinin telefon numaraları afişe edildi. Sosyal medyadan her türlü tezvirat ve dedikodu dolaşıma sokuldu. Sözde özgürlük ve demokrasi şampiyonları ille de hayır temposu tutarken, evet tercihini bastırmak için despotça ve tahammülsüzce hareket etti. Uzlaşma, sorumluluk ruhuyla milli şuuru buluşturmuş siyasi bir vicdanda vasat ve varlık bulur. Milli uzlaşma ihaneti gömer, ithamları söker. Aynı ırmakta iki defa yıkanma hevesi abestir. Türkiye abes siyaset mantığını elinin tersiyle itecek, hızını kesen ağırlıkları atacaktır. Muhtemel kaos hazırlıklarını, kriz salgınlarını, anti demokratik arayış ve özlemleri milletçe göğüsleyip peşinen etkisizleştirmek zorundayız. İnançları mumdan olanların ateşle imtihana girmeleri sonuçsuz ve boş bir çabadır. Millete korku salanların emelleri kursaklarında kalacaktır. Yıllarca rejim üzerinden siyaset kurgulayanların, asıl rejim muhalifi müfsitler olduğunu görmek, bilmek, anlamak lazımdır. Allah’ın izniyle Çarşamba günü başlayacak ikinci tur görüşmelerinden sonra Anayasa Değişikliği milletimizin önüne gelecektir. İnancım budur. Milletten yana görünüp yine millete güvensiz ve duyarsız kalanlar bir kez daha çuvallayacaklar ve yüzleri kızarmaktan kurtulamayacaktır. Türkiye sıkıştığı dar alandan çıkacaktır. Türk milleti birliğini, dirliğini ve bekasını mahfuz tutarak geleceğe korkusuzca yürüyecektir. Ortak milli çıkar, kişisel gaye ve hırslara kurban edilmeyecektir. Hizip odaklarının kuru gürültüleri, sinsi faaliyetleri dikiş tutmayacaktır. Fırtınalı denizlerde seyir halindeyken, felaketlerden uzak durmak için hem doğru pusula, hem de rota düzeltmeleri şarttır.”

CHP: "Siyasi nezaketsizlik oldu"

CHP cephesi, Bahçeli’nin twitleri karşısında şaşkınlık yaşadı. CHP’li kurmaylarca Bahçeli’nin, Kılıçdaroğlu’nun randevu talebine olumlu yanıt verdikten kısa süre sonra CHP’ye ağır suçlamalarda bulunmasını, “siyasi nezaketsizlik” olarak değerlendirdi.

CHP’li Aykut Erdoğdu da, Twitter’dan “Önce CHP Genel Başkanı’na randevu verip misafir gelmeden önce hakaret etmek geleneklerimizde var mı? Olmadı, Yakışmadı Sayın Bahçeli” mesajını paylaştı.

CHP’li Eren Erdem de, Twitter’dan “Sayın Bahçeli CHP Grubu’nun Cumhuriyet'i koruma adına verdiği mücadeleye tonla laf etmiş. Derdimiz Cumhuriyet, az bile yaptık. Anlamak lazım” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG