Erişilebilirlik

Bağış: 'Türkiye Suriye Konusunda Mantıklı Davranıyor'


Almanya’nın başkenti Berlin’i ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, burada yaptığı temaslar kapsamında Suriye’deki gelişmeleri de değerlendirdi. Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi toplantısına katılan Bağış, Amerika’nın Sesi Türkçe Bölümü’ne yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye konusunda mantıklı ama kararlı hareket ettiğini söyledi. Bağış bir Türk uçağının Suriye tarafından vurulması konusunun daha kapanmadığını bildirdi.

Egemen Bağış, Suriye konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye’de diğer partilerin liderleriyle danışmalarda bulunduğunu ve bu konuda ortak tavırla hareket edileceğini açıkladı. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’ın Berlin’de gündeme getirdiği bir diğer konu 1 Temmuz’da Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını üstlenmesi oldu. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni devlet olarak tanımadıklarını hatırlatan Bağış, önümüzdeki altı aylık dönemde Güney Kıbrıs’ın başkanlığına rağmen Türkiye’nin AB sürecinin devam edeceğini belirtti.

Berlin ziyareti kapsamında Federal Meclis AB Komisyonu Başkanı Günther Krichbaum ile görüşen Bakan Bağış, daha sonra Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile bir araya geldi. Westerwelle, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı konusunda Türkiye'nin sağduyulu yaklaşımının memnuniyet verici olduğunu vurguladı. Türk hükümetinin gerilimi daha da yükseltmemek için çok itidalli davrandığını söylediğini ve Almanya ve NATO'nun Türkiye ile dayanışma içerisinde olduğunu belirten Westerwelle, Almanya’nın olayı çok sert bir şekilde kınadığını, ancak bölgedeki gerginliğin artmaması için siyasi yaklaşımdan yana olduğunu da hatırlattı.

XS
SM
MD
LG