Erişilebilirlik

Bağdat'ta Sadr Yanlıları Parlamentodan Çıktı


Irak'ta gösteri yapan Sadr yanlıları

Bağdat'ta yaşanan siyasi kaos, Sadr yanlısı göstericilerin, işgal ettikleri parlamento binasını boşaltmaları sonucu şimdilik sona erdi. Iraklı Şii lider Muktada el Sadr’a bağlı yüzlerce kişi, Bağdat’taki yüksek güvenlikli Yeşil Bölge’nin duvarlarından atlayarak parlamento binasını işgal etmişti.

Hükümetten kabinedeki kota sistemini değiştirmesini isteyen Muktada el Sadr, reform çabaları sonuç vermeyince parlamentoyu ağır bir şekilde eleştirmiş, yolsuzlukla suçlamıştı. Şii göstericiler ellerinde Irak bayraklarıyla parlamentoya girerek bir süre binayı işgal etti ve Sadr yanlısı sloganlar attı.

Sadr destekçileri liderlerinin çağrısı üzerine Başbakan Haydar el Abadi’nin aylar önce verdiği reform vaatlerini yerine getirmesi için Bağdat’ta haftalardır gösteri düzenliyordu. Muhalefet milletvekillerinin müdahalelerine rağmen hafta başında birkaç bakan ataması yapılmıştı.

Siyasi partiler, Başbakan Abadi’nin bakanları değiştirmesine karşı çıkıyor. Irak’ta hükümet üyeleri, siyasi partilerin, etnik ve mezhepsel grupların dağılımı üzerinden belirleniyor. Ayrıca yolsuzluğun önüne geçilmesi amacıyla bazı bakanlık görevlerine teknokratlar bakıyor.

Sadr yanlılarının Yeşil Bölge’ye girişinin ardından kentte “olağanüstü durum” ilan edilmiş, Irak parlamentosunun, bakanlık binalarının ve büyükelçiliklerin bulunduğu Yeşil bölge sıkı bir şekilde polis ve askerlerle korunmuştu.

Parlamento işgali sonrası, çoğunluğunu Sünni ve Kürt azınlık gruplarını temsil eden milletvekillerinden oluşan 60'a yakın siyasetçi başkenti terk ederek kuzeydeki Erbil ve Süleymaniye bölgelerine kaçmıştı.

XS
SM
MD
LG