Erişilebilirlik

Bağdadi Musul’u Terketti İddiası


Amerikalı ve Iraklı yetkililer IŞİD lideri Ebu Beki El Bağdadi’nin komutanlarını geride bırakarak çölde saklandığını düşünüyor.

Bağdadi’nin tam olarak nerede olduğu teyit edilemiyor.

Ancak Amerikalı ve Iraklı istihbarat kaynakları, örgütün liderleri arasında iletişim olmaması ve Musul’daki toprak kaybı nedeniyle Bağdadi’nin kenti terkettiğini düşünüyorlar.

Kaynaklar, dikkat çeken hedef olması nedeniyle Bağdadi’nin çok nadir iletişim kurduğunu belirtiyor. Bağdadi’nin, savaşçılarla birlikte kalmaktansa, çöldeki kasabalarda kendisini destekleyen sivillerin evlerinde kaldığı düşünülüyor.

İzole olmuş durumda

Gücünün zirvesindeyken IŞİD, Irak ve Suriye’de elinde tuttuğu alanlarda milyonlarca kişiye hükmediyordu.

Amerika desteğindeki Irak güçleri Musul’u IŞİD’den geri almak için 5 ay önce operasyon başlattı.

2003’teki Irak işgalinden bu yana en büyük savaş yavaş ilerliyor. Binlerce sivil savaştan zarar görmüş durumda.

100 bin kişilik Irak güvenlik güçleri Musul’un doğu kesimini Ocak ayında ele geçirmiş, kentin batısını ele geçirme operasyonu da geçen ay başlamıştı.

İstihbarat kaynakları IŞİD’in sosyal medya paylaşımlarının önemli derecede azaldığını söylüyor, bunu da Bağdadi ve yakın çevresinin izole olduğunu gösteren kanıt olarak niteliyor.

Bağdadi Kasım ayından bu yana mesaj yayınlamıyor.

O tarihten bu yana Irak ve Suriye’deki intihar saldırılarını konu alan IŞİD açıklamaları oldu ancak bu açıklamalarda Musul’dan bahsedilmedi.

Bağdadi ya da yakın yardımcıları Musul’un doğu tarafının düşüşüyle ilgili bir açıklama yayınlamadı.

Grubun Telegram’da yayınlanan mesajları da azaldı, 2014’ten bu yana Twitter’daki hesabındaki hareketlilik de yüzde 45 oranında düştü. Grubun 360 bin twitter hesabı donduruldu, yeni açılanlar iki gün içinde kapatıldı.

Amerika destekli Irak güçleri Bağdadi’nin halifeliğini ilan ettiği Musul’un Büyük Camisi’ne yaklaşıyorlar.

Irak güçlerine danışmanlık yapan “Daeş’in Dünyası” adlı kitabın yazarı Hişam El Haşimi kenti korumak için bırakılan 6 binden fazla cihatçının öldürüldüğünü kaydetti.

“Oyun bitti”

Amerika Hava Kuvvetleri Generali Matthew Isler, Reuters’a yaptığı açıklamada “Oyun bitti” dedi. Isler, IŞİD’in bazı savaşçılarının kenti terketmeye çalıştığını kaydetti.

Isler, “Savaşı kaybettiler ve şu anda gördükleriniz gecikmiş adımlar” ifadelerini kullandı.

Musul’u kaybetmek örgütün Irak’taki varlığını sona erdirse de Amerikalı ve Iraklı yetkililer, örgütün yer altına inmesi ihtimaline göre hazırlık yapıyor.

“Halifelik” bir yapı olarak Suriye’deki Rakka kentinin alınmasıyla büyük ihtimalle bu yılın ilerleyen günlerinde sona erecek.

Rakka, Musul’dan çok daha küçük ama Suriye’de IŞİD’e karşı operasyonlar Irak’tan daha karmaşık. Çünkü grubun düşmanları kendi aralarında savaşıyor.

Bununla birlikte IŞİD, Suriye’de geçen yıl Amerika’nın desteklediği Kürtler, Rusya’nın desteklediği Suriye ordusu ve Türkiye’nin desteklediği muhalifler karşısında geri çekilmek zorunda kaldı.

Amerika liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun komutan yardımcısı General Rupert Jonse, “Yok olmaları sadece zaman meselesi” dedi ve örgütün liderliğinin sadece hayatta kalmaya çalıştığını kaydetti.

Bağdadi ile ilgili son resmi rapor 13 Şubat tarihli. Irak’a ait bir F-16 savaş uçağı Bağdadi, Suriye yakınlarında bir evde diğer komutanlarla toplantı halinde olduğu düşünülürken saldırı düzenledi.

Haşimi’ye göre gerçek adı İbrahim el Samarrai olan Bağdadi, daha çok çölde Sünni Arap aşiretlerin olduğu Fırat’ın kuzeyine hareket ediyor.

Haşimi, “Bu onların tarihi bölgesi, oradaki insanları tanıyorlar ve bölgede gıda, su, yakıt almaları kolay, casusların belirlenmesi daha kolay,” diyor.

Amerikan yönetimi Bağdadi’yi yakalamak için özel kuvvetler, Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) ve diğer istihbarat servislerinin de olduğunu ortak bir güç oluşturmuş durumda.

Ancak Amerikan istihbarat kaynakları Bağdadi’nin 2011’de Usame bin Ladin’in öldürülmesinden dersler çıkardığını belirtiyor.

Bağdadi açıkça yerine geçecek ismi açıklamadı ancak Irak istihbarat kaynaklarına göre Saddam Hüseyin’in emrinde güvenlik yetkilisi olarak çalışmış olan ve Fadıl Hayfa ismiyle de bilinen Iyad El Obaidi resmi olmayan yardımcısı konumunda.

Koalisyon hava saldırılarında örgütün 40’tan fazla üst düzey ismi öldürüldü ama Irak güvenlik uzmanlarına göre Musul alınsa, Bağdadi ve yardımcıları öldürülse bile direniş devam edecek.

IŞİD konularına hakimIraklı güvenlik uzmanı Fadhil Abu Ragheef’e göre organizasyon yapısal olarak devam ettiği sürece yeni komutanlar ortaya çıkacak.

XS
SM
MD
LG