Erişilebilirlik

Babacan: 'Türk Ekonomisi Gıptayla İzleniyor'


Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Brüksel’de Avrupa Birliği ekonomi ve maliye bakanlarıyla bir araya geldi. Babacan, Türk ekonomisinin iyi durumda olduğunu ancak ihtiyatlı bir ekonomi politikası izlenmesinin önemli olduğunu söyledi

Aday ülkeler ile Avrupa Birliği arasında yapılan Bakanlar Diyaloğu Toplantısı’na katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk ekonomisiyle Birlik ülkelerinin ekonomik verileri yan yana konulduğunda ortaya farklı bir tablo çıktığını söyledi. Özellikle Euro Bölgesi’nde fazla bütçe açığı verenlerin daha az açık veren ülkelerin sırtından geçinmeye çalıştığını belirten Babacan, Avrupa Merkez Bankası’nın politikalarını eleştirdi: “Şu anda ben açıkça söyleyeyim Avrupa Merkez Bankası’nın yaptığı iş, 1990’larda bizim Merkez Bankası’nın ne kadar yanlışı varsa aynısını Avrupa Merkez Bankası yapıyor."

Türk ekonomisinin iyi durumda olduğunu belirten Babacan’a göre Avrupa Birliği’ndeki, dünyadaki ve bölgedeki riskler nedeniyle ihtiyatlı bir ekonomi politikası yürütmek önemli. Babacan, Türk ekonomisinin Avrupa Birliği ekonomilerinden daha iyi yönetildiği görüşünde: "Ben açık söyleyeyim, ekonomik konularda artık AB’den alacağımız, öğreneceğimiz çok bir şey kalmadı. Zaten buradan Türkiye’ye doğru bakanlar, Türkiye’de pek çok işin daha iyi yapıldığını, daha iyi yürüdüğünü görüyorlar. Ama siyasi reformlar konusunda daha çok eksigimiz var.”

Babacan, Brüksel’den Ankara’ya mesaj göndermeyi de ihmal etmedi. Şu ana kadar yapamayacakları hiç bir vaatte bulunmadıklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı, muhalefetin ekonomi alanındaki vaatlerini eleştirdi: “Bakıyoruz, maalesef eski alışkanlıklar bu seçimde biraz hortladı gibi.”

Babacan’ın eleştirilerinin odağında ise direkt parasal ifadelerle kime ne kadar para verileceği yönündeki söylemler vardı. Babacan, bu tür vaatlerle ilgili eleştirisini bir benzetmeyle dile getirdi: “Bazen reklamlar sırf reklam olduğu için izlenir ama satmaz, dolayısıyla bu tür projeleri de ben hani öyle merak uyandıran, izlenen ama sonuçta satış getirmeyen reklamlar gibi görüyorum. İzlerken tamam hoşunuza gidiyor ama sonuç var mı? O malı satabiliyor musunuz? Alıcısı var mı? Yok.”

Son günlerin sıcak tartışma konusu olan Uluslararası Para Fonu Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın durumuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınan Babacan, yeni bir başkan seçilmesi durumunda Türkiye’nin adayının olup olmayacağı konusunda da temkinli bir yaklaşım benimsemeyi tercih etti: “Bu konuda hükümet içinde değerlendirme yapmadık.”

Babacan, Türk ekonomisinin istikrarı için her türlü önlemi almayı sürdüreceklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG