Erişilebilirlik

Amerika Baba Bush'a Törenle Veda Etti


Amerika, 41. başkanı George H.W.Bush’a başkent Washington’daki Ulusal Katedral’de düzenlenen devlet töreniyle veda etti. Törene ülkenin siyaset sahnesinin önemli isimlerinin yanısıra dünya genelinden de halen görevde olan ya da eski bazı ülke liderleri katıldı.

George Bush'un cenazesi, katedraldeki töreninin ardından defnedilmek üzere Teksas'a gönderildi. Amerika'nın 41. Başkanı, Teksas'ta eşi Barbara Bush ve 3 yaşındayken lösemi sebebiyle hayatını kaybeden kızları Robin Bush'un yanına defnedilecek.

Katedraldeki törene eski başkanlar Jimmy Carter, Bill Clinton ve Barack Obama’yla eşlerinin yanı sıra şimdiki başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump da katıldı. Trump çifti, Donald Trump'ın yemin töreninden 2 yıl sonra ilk kez eski başkan ve eşleriyle karşı karşıya gelmiş oldu.

Protokol gereği yan yana oturan Obama çifti ve Trump çifti tokalaştı ancak Trump'ın 2016 seçimlerindeki Demokrat rakibi Hillary Clinton'ın Trump'ın yüzüne bakmaması dikkat çekti.

Oğul Bush Baba Bush'u anlattı

George Bush için düzenlenen cenaze töreninde ABD'nin 43. Başkanı olan oğlu George W. Bush bir konuşma yaptı. Oğul Bush Baba Bush'u anlattı. George W. Bush babasıyla ölmeden önce son diyaloglarını anlatırken duygusal anlar yaşadı, son sözlerinin "Ben de seni seviyorum" olduğunu anlattı.

Konuşmasının sonunda gözyaşlarını tutamayan Bush, babası için, "Kamu hizmetinin asil ve gerekli bir görev olduğunu öğretti. Muazzam derecede bir fedekarlık kapasitesine sahipti" dedi.

Başkan George Bush'un biyografisini kaleme alan Pulitzer ödüllü Jon Meacham da George Bush için "Amerika'nın son büyük asker-devletadamı" ifadesini kullandı. Bush'un siyasi kariyeri dışında yaşadığı eğlenceli anları da anlatan Meacham, ABD'nin eski başkanının seçim kampanyası sırasındaki bir seçmen buluşmasında seçmenlerle tokalaşırken yanlışlıkla cansız bir mankenin elini sıktığı anları katedraldeki törene katılanlarla paylaştı.

Törende eski Kanada Başbakanı Brian Mulnorey'le eski senatör Alan Simpson da birer konuşma yaptılar.

Trump da tören öncesinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bush ailesiyle birlikte olmayı dört gözle bekliyorum. Bu bir cenaze değil, uzun ve saygın bir hayata önderlik eden büyük bir adam için kutlama günü. Çok özlenecek” diye yazdı. Başkan Trump, Bush'un talebi doğrultusunda katedraldeki törende bir konuşma yapmadı.

Bush'un 1989-1993 yılları arasındaki başkanlığı sırasında Kanada lideri olan eski Başbakan Brian Mulroney, ABD'nin tarihi boyunca "George Herbert Walker Bush'tan daha cesur, daha prensipli ya da daha onurlu" bir başka başkanın geleceğini düşünmediğini söyledi.

Eski senatör Alan Simpson da, baba Bush'la uzun geçmişe dayanan dostluğunu anlatırken, "Doğumundan ölümüne kadar çok kaliteli bir insandı. Doğanın asil adamlarından biriydi" ifadesini kullandı.

Geçen hafta 94 yaşında hayata gözlerini yuman George Bush’un cenazesine Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Prensi Charles, Ürdün Kralı Abdullah ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da katıldı. Törende Türkiye'yi temsilen Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç yer aldı. ABD'nin son dönemde Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle ilişkierinin gerildiği Suudi Arabistan'ı cenaze töreninde Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyir temsil etti.

1989-1993 yılları arasında Amerikan Başkanlığı yapan Bush, en uzun süre yaşayan Amerika Başkanlığı yapmış isim oldu.

Sovyetler Birliği’nin çöküşü, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi sırasında dünya sahnesindeki önemli isimlerden biri olan Bush, Birinci Körfez Savaşı'nda dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’e karşı uluslararası koalisyonun oluşmasına da liderlik etmişti. Bush, hem kişisel hem de siyasi hayatında nezaketiyle biliniyordu.

11 Eylül saldırıları olduğunda Amerika Başkanlığı koltuğunda oturan George W. Bush’un da babası olan Bush, Başkan olmadan önce Ronald Reagan döneminde 8 yıl süreyle Başkan Yardımcılığı yapmıştı.

Amerika Deniz Kuvvetleri’nde pilotluk yapan Bush, İkinci Dünya Savaşı sırasında orduda görev almıştı.

Baba Bush’un eşi, Barbara Bush da bu yıl Nisan ayında 92 yaşında hayatını kaybetmiş, George H.W. Bush eşinin cenazesine tekerlekli sandalyeyle katılmıştı.

George H.W. Bush Perşembe günü de Teksas’ta daha önce hayatını kaybeden eşi Barbara Bush ve 3 yaşındayken lösemi sebebiyle kaybettikleri kızları Robin’in yanına defnedilecek.

Başkan Trump, Bush'un ölümü sebebiyle Çarşamba gününü ulusal yas günü ilan etti. New York borsası ve birçok hükümet kurumu bugün kapalı.

XS
SM
MD
LG