Erişilebilirlik

Başkan Yardımcısı Joe Biden Kıbrıs’ta


Başkan Yardımcısı Biden Larnaka Uluslararası Havalimanı'na inişinde

Derviş Eroğlu'yla görüşmesinin KKTC’yi tanımak anlamına gelmediğini söyleyen Biden Kıbrıs’ın ‘tek meşru hükümeti’ olduğunu, bunun da güneydeki Rum kesiminde bulunduğunu ve ziyaretinin bunu değiştirmeyeceğini belirtti

Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden, uzlaşma sürecine destek vermek üzere Kıbrıs’a gitti.

Dün gece Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’le akşam yemeğinde görüşen Biden, bugün de Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla görüşmeyi planlıyor. Biden, Eroğlu’yla görüşmesinin Amerika'nın KKTC’yi tanıdığı anlamına gelmediğini söyledi. Başkan Yardımcısı ayrıca, Kıbrıs’ın “tek meşru hükümeti” bulunduğunu, bunun da güneydeki Rum kesiminde olduğunu ve ziyaretinin bunu değiştirmeyeceğini belirtti.

Uzmanlar Kıbrıs’ın birleşmesi durumunda adanın açıklarındaki potansiyel doğal gaz kaynaklarının Türkiye üzerinden boru hatlarıyla Avrupa’ya sevkedilebileceğine, bunun da Rus gazına alternatif olabileceğine dikkati çekiyor.

Kıbrıs’ı en son ziyaret eden en üst düzey Amerikalı lider 1962 yılında dönemin başkan yardımcısı Lyndon Johnson olmuştu.

Joseph Biden, son ziyaret ettiği ülkelerde de yaptığı gibi Kıbrıs’ta da Ukrayna krizini ve Rusya’nın bu ülkenin istikrarını hedef alan eylemlerini görüşüyor. Ancak Güney Kıbrıs’ın Moskova’yla derin ekonomik ilişkileri yüzünden Rusya’ya yaptırımlara destek vermekte isteksiz davranması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG