Erişilebilirlik

Başkan Trump İçin Azil Süreci Başlatılacak mı?


New York’taki federal savcılar, Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında avukatı Michael Cohen’in Trump’la ilişkiye girdiğini iddia eden iki kadına sessiz kalmaları için Trump’ın yönlendirmesiyle para ödediğini savunmuştu. Hem federal savcıların bu tespiti hem de Demokrat cepheden yükselen azil süreci seslerinin yükselmesiyle zor durumda kalan Trump yapılan ödemeleri savundu.

Trump sabah saatlerinde Twitter’dan tepkisini dile getirerek, Demokratların basit ve özel bir işlemi hedef alarak hata ettiğini savundu. ABD Başkanı, “Ortada bir işbirliği yok. O yüzden Demokratlar basit ve özel bir işlemi gündeme getirip bunu seçim kampanyası katkısı olarak adlandırıyor” diye yazdı. Trump “Öyle olsa bu Obama’nınki gibi sivil bir dava. Ama bu işlem bir avukat tarafından yapıldı. O bir hata yaptıysa bu avukatın sorumluluğu, benim değil” diye yazdı.

Manhattan federal savcıları Trump’ın avukatı Michael Cohen’in, ABD Başkanı’nın 2016 seçimleri öncesinde ilişkisinin olduğu iddia edilen iki kadına sessiz kalmaları için Trump’ın yönlendirmesiyle ve onunla eşgüdüm içinde para ödediğini savunmuştu. Michael Cohen Ağustos ayında, biri Playboy mankeni Karen McDougal, diğeri de porno yıldızı Stormy Daniels’a ödenen paralarla seçim kampanyalarının finansmanı yasasını ihlal ettiğini itiraf etmiş, bu ödemeleri Trump’ın bilgisi dahilinde ve onun yönlendirmesiyle yaptığını söylemişti. Savcılık Ağustos ayında hazırlanan ilk fezlekede Cohen’in seçim kampanyasının bir ya da birden fazla üyesiyle iki kadına yapılan ödemelerin içeriğini ve zamanlamasını toplantı ve telefon görüşmeleri aracılığıyla belirlediğini yazmıştı.

Savcılar Cuma günü mahkemeye gönderdikleri değerlendirmede de seçim kampanyası üyelerinden en az birinin Trump’ın kendisi olduğuna işaret etmişti. Mahkemeye sunulan belgede Trump “Şahıs 1” olarak geçiyordu.

“Yeni Kongre başkanı Korumaya Çalışmayacak”

Başkan Trump yargı cephesindeki son gelişmelerle bir kez daha zorda. Kasım ayında Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağlayan Demokrat Parti’nin önde gelen isimleri “azledilme” olasılığını gündeme getirdi. Önümüzdeki aydan itibaren Temsilciler Meclisi’nde Adalet Komisyonu’nun başına geçecek olan Kongre üyesi Jerrold Nadler yapılan ödemelerin seçim kampanyalarının finansmanı yasalarını ihlal ettiği belirlenirse, bunun azledilmeyi mümkün kılacak bir suç olacağını söylemişti.

Nadler, Kongre’nin sadece iki kadına yapılan ödemeler sebebiyle azil sürecini başlatıp başlatmayacağını söylemek için henüz erken olduğunu, Kongre üyelerinin 2016 seçim sonucunun bir anlamda iptal edilmesi için işlenen suçun ağırlığını belirlemesi gerektiğini söyledi. Nadler ve diğer Kongre üyeleri Mueller soruşturmasından çıkacak diğer ayrıntıları bekleyeceklerini belirtti.

Nadler, Ocak ayından itibaren Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu alacak olan Demokratların kendi soruşturmalarını hızlandıracağını, Kongre ve Adalet Bakanlığı’nın ve özel yetkili savcının Trump’ın Ruslarla iş görüşmeleri konusunda yalan söyleyip söylemediğine ilişkin iddiaları derinlemesiyle araştırması gerektiğini söyledi. Nadler, “Yeni Kongre başkanı korumaya çalışmayacak. Amerikan halkına hizmet etmek ve bu büyük komployu durdurmak adına bu meselenin köküne inmeye çalışacağız” dedi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu başkanı olacak olan Demokrat Kongre üyesi Adam Schiff de Trump’ın suçlu bulunabileceği ve hapis cezasıyla karşı karşıya olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Adam Schiff, “Trump’ın görevden ayrılacağı gün Adalet Bakanlığı’nın kendisine dava açması gibi bir olasılık var. Trump uzun zaman sonra hapis cezası olasılığıyla karşı karşıya kalan ilk başkan olabilir” dedi. Schiff, “Önümüzdeki süreçte asıl af meselesi bir sonraki başkanın Donald Trump için af çıkarıp çıkarmayacağı olabilir” ifadelerini kullandı.

Amerika’da yasa uyarınca, seçim kampanyasına bulunulan katkılar şeffaf şekilde açıklanmak zorunda. Bu tür maddi katkılar da kişi başı 2 bin 700 dolarla sınırlı.

Başkan Trump bu yıl başında eski avukatı Michael Cohen’in iki kadına yaptığı 130 bin doları geri ödediğini kabul etmişti. Trump daha önce bu ödemelerin yapıldığını da yalanlamıştı.

Savcılar Cuma günü verilen fezlekede, Trump’ın avukatı Michael Cohen için Trump’ın yönlendirmesiyle yapılan ödemeler, vergi kaçırma ve Kongre’ye yalan söyleme gibi suçlardan hapis cezası talep etmişti.

Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller da Trump’ın seçim kampanyası için çalışan kişiler ve Ruslar arasındaki irtibatı ayrıntılandırmıştı. Mueller’ın paylaştığı değerlendirmede Kremlin’in Trump’ın siyasi ve kişisel şirket çıkarları üzerinden Trump’ın ve Cumhuriyetçi Parti’nin kampanyasını etkilemeyi amaçladığını belirtmişti.

Bazı Senatörler Temkinli

Yeni gelişmelerle birlikte Amerikan siyasetinde yeniden patlak veren “azil” tartışmasına Cumhuriyetçi ve bazı bağımsız siyasetçiler temkinli yaklaşıyor. Maine’den bağımsız senatör ve aynı zamanda Senato’nun İstihbarat Komisyonu üyelerinden olan Angus King acele edilmemesi gerektiğini, böyle bir adımın vatandaşlar tarafından siyasi bir intikam ve başkana karşı darbe olarak yorumlanabileceğini belirtti.

Senatör King, “Böyle bir sorunu çözmenin en iyi yolu bana göre seçim. Azil süreci konusunda muhafazakarım. Böyle bir şeyin son çare olduğunu düşünüyorum ve sadece gerçekten hukuki bir ihlal varsa bu yola başvurulması gerektiği kanısındayım. Süreç oraya doğru gidebilir ama şu an o aşamada değiliz” dedi.

Demokrat Senatör Chris Murphy de, Kongre’nin önümüzdeki yıl başında azil sürecini başlatıp başlatmama konusunda bir karar varması için özel yetkili savcı Mueller’a “kartlarını gösterme” çağrısında bulundu. Murphy, “Açık konuşalım. Soruşturmada yeni bir aşamaya geldik. Kongre’nin özel yetkili savcının elindeki bütün veri ve delillere erişmesi önem taşıyor” dedi.

XS
SM
MD
LG