Erişilebilirlik

Başbakan Erdoğan'dan Cem Özdemir'e Eleştiri


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD’nin kuruluşunun 10. yıldönümü etkinliğinde yaptığı konuşmanın yankıları sürüyor. Erdoğan'ın Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir'le ilgili söylemiyle konu yeni bir boyut kazandı

Köln’de geçen Cumartesi gerçekleşen etkinlikteki konuşmayı eleştiren Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün AKP’nin Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında sert sözlerle tepki vermesiyle konu yeni bir boyut kazandı. Erdoğan Özdemir’i kastederek ‘Sözde bir Türk, oradaki bir siyasi partinin Eşbaşkanı. Toplantımızın öncesinde ve döndükten sonra kullandığı ifadeler çok çirkin. Sen nasıl demokratsın? Önce sen kökenin itibarıyle mensubu olduğun ülkenin başbakanına bu şekilde konuşamazsın. Nerede milletvekili olursan ol önce haddini bileceksin’ şeklinde konuşmuştu. Cem Özdemir Köln’deki konuşma sonrasında yaptığı açıklamada ‘Erdoğan’ın artık olumsuz Türkiye’nin simgesi olduğunu ve ziyaretin AB ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini, ayrıca Almanya’daki Türkler'in de bedel ödeyeceğini’ öne sürmüştü.
Cem Özdemir
Cem Özdemir
Başbakan Erdoğan’ın dünkü eleştirileri üzerine bir açıklama yapan Özdemir, ‘Kişisel sataşmalara cevap vermekten imtina ediyorum. Karşılıklı saygıdan vazgeçilmemesi gerektiği kanaatindeyim. Bu da demokrasinin bir parçasıdır’ dedi. Yeşiller Eşbaşkanı açıklamasında ‘Sayın Başbakan Erdoğan’ı doğru bulduğum kararları için övdüm, doğru bulmadığım kararları için ise eleştirdim. Bu tavrımı ileriki zamanlarda da sürdüreceğim’ şeklinde görüş belirtti. Almanya’daki Türk toplumunun ‘Erdoğan’ın konuşması sırasında Başbakan Merkel’in yuhalanmasının bedelini ödeyeceğine’ yönelik ifadelerine açıklık getiren Cem Özdemir, bu olay sonrasında Alman siyasetinde Türk göçmenler hakkında olumsuz bir imaj oluştuğu görüşünde.

Cem Özdemir, Erdoğan taraftarları ile karşıtları arasındaki sert söylemlerden endişe duyduğunu, yurtdışında yaşayan Türkler'in oy kullanabileceği cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde daha sağduyulu ve karşılıklı saygı içeren görüşlerin ön plana çıkmasını umduğunu belirtiyor.

Özdemir konuyla ilgili yorumunu Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler açısından yaptığını vurguluyor ve uyum sürecinin olumsuz etkilenmemesi için siyasetten beklentilerini buradaki politikacılara yönlendirmelerinin gerektiğini savunuyor.

Öte yandan Stern dergisi tarafından Erdoğan’ın Köln konuşmasının hemen öncesinde yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Almanlar'ın yüzde 80’i ‘Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’nin AB üyeliği yolunda bir engel’ oluşturduğunu düşünüyor. Aynı araştırmaya göre, Almanlar'ın yüzde 69’u Türkiye’nin AB’ye üyeliğine karşı. Almanlar'ın sadece yüzde 26’sı Türkiye’nin üyeliğinden yana. Türkiye’nin AB içinde olmasına yüzde 43 oranıyla en çok destek veren grup ise, Yeşiller Partisi’ni seçenler.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG