Erişilebilirlik

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlığı Adayı Neçirvan Barzani


Irak’ın kuzeyinde Bölgesel Kürt Yönetimi siyasetinde aktif olan iki partiden biri konumundaki Irak Kürdistan Demokratik Partisi KDP, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlığı için Mesud Barzani’nin yerine şu anda Başbakan olan yeğeni Neçirvan Barzani’yi aday gösterdiğini açıkladı. KDP, Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanlığı için de Mesud Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani’yi aday gösterdiğini duyurdu.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde 30 Eylül’de yapılan seçimlerde KDP 111 sandalyenin 45’ini kazanarak birinci parti olmuştu. KDP mecliste çoğunluğu elde edemediği için, koalisyon görüşmeleri yürütülüyordu.

Mesrur Barzani halen Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Güvenlik Konseyi Başkanı. Neçirvan Barzani de son 10 yılda iki defa başbakanlık görevini yürütmüştü. Her iki siyasetçi de son 10 yıl içinde Bölgesel Kürt Yönetimi içinde üst düzeyde görevde bulunmuş isimler.

Halen KDP lideri olan Mesud Barzani, tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından Kasım 2017'de 17 yıldır yürüttüğü Bölgesel Kürt Yönetimi başkanlığını bırakmış, yetkileri Başbakanlık ile Meclis’e ve Adalet Komisyonu’na devredilmişti. Meclis, geçen Temmuz’da da bölgesel başkanlık yasasını askıya almıştı.

Yarı özerk olan Bölgesel Kürt Yönetimi’nin hala resmi bir anayasası yok. 2009’da hazırlanan tasarı reddedilmişti. İktidarın paylaşılması ile ilgili gelecekte yapılacak herhangi bir düzenleme başkanlık yetkilerinin yeniden gözden geçirilmesini ve Meclis tarafından onaylanmasını gerektiriyor.

Kürt siyaseti uzmanı Kemal Çomani, başkanlığın simgesel bir görev olup olmayacağının halen bilinmediğini, ancak her halükarda Neçirvan Barzani’nin kuzeni Mesrur Barzani’den daha zayıf olacağını, yine de Neçirvan Barzani’nin Bölgesel Kürt Yönetimi’nin dış ilişkilerini kontrol edecek kadar güçlü olacağını vurguluyor.

2017’deki tartışmalı bağımsızlık referandumu nedeniyle Bölgesel Kürt Yönetimi ve Irak Başbakanı Heydar El Ebadi arasındaki ilişkiler gerilmişti. Ancak Adil Abdulmehdi başbakanlığında yeni Irak hükümetinin kurulmasıyla, Erbil ve Bağdat son dönemde beraber çalışmak konusunda daha istekli bir tavır sergiliyor.

XS
SM
MD
LG