Erişilebilirlik

Azeri Gazeteci Yolsuzlukları Yazmaya Kararlı


Hatice İsmayilova

Hür Avrupa Radyosu ve Azatlık Radyosu’na katkılarıyla tanınan gazeteci İsmayilova, kaldığı cezaevinden gönderdiği mektubunda, “baskıcı yönetimlerle mücadele etmenin en iyi yolunun yaptıkları yolsuzlukları ortaya çıkarmak” olduğunu, bu nedenle de “araştırmalarına aralıksız devam edeceğini” belirtti.

İsmayilova, Aralık ayında Devlet Başkanı İlham Aliyev ve yakınlarının mal varlığına yönelik yaptığı haberin ardından meslektaşını intihara teşvik etmek suçundan tutuklanmıştı. Birçok kişi, İsmayilova’nın suçlamasını gerçekçi bulmuyor.

İsmayilova’nın avukatı, aralarında yolsuzluk, yasa dışı ticaret, vergi kaçırma ve yetkilerini kötüye kullanma gibi müvekkiline yönelik yeni suçlamalarda bulunulduğunu belirtti. Suçlu bulunması halinde İsmayilova 12 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Mektubunda, Azerbaycan’da yolsuzluğun Devlet Başkanı’ndan başladığını ve en düşük kıdemli memurlara kadar uzandığını belirten İsmayilova, “Dürüstlük ve hilekarlığın yer değiştirdiği bu ülkede para ve güç her türlü suçu örtbas edebilir” diye yazdı.

Amerika’nın Sesi başta olmak üzere Hür Avrupa Radyosu ve Azatlık Radyosu’nun yayınlarından sorumlu dairenin başkanı Jeff Shell, Azerbaycan hükümetinin basın özgürlüğü ihlallerinden büyük kaygı duyduklarını ifade etti.

İsmayilova mektubunda, duruşmadan önce hücre hapsinde tutulduğunu ve yazdığı notlara da el konduğunu belirtti. Ailesiyle görüşmesine de izin verilmeyen gazeteci, Azerbaycan gibi bir ülkede araştırmacı gazeteci olmanın bedelini ödediğini, ancak doğruları yazmanın cesaret gerektirmediği yeni bir ortam yaratmanın da şart olduğunu belirtti.

İsmayilova, Amerika'nın Sesi Azerice Bölümü'nün de eski çalışanlarındandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG