Erişilebilirlik

Azerbaycan'da Eurovision Gününde Gösteriler


Azerbaycan bu akşam (Cumartesi) 57’inci Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapıyor. Petrol ve doğal gaz zengini Azerbaycan devleti, bu yarışmayı büyük bir reklam fırsatı olarak görüyor.

Ancak bu olayı fırsat olarak değerlendiren yalnızca Azerbaycan devleti değil. Muhalefet ve insan hakları eylemcileri de Eurovision aracılığıyla ülkedeki insan hakları ihlalleri ve kısıtlamalara dünyanın dikkatini çekmeye çalışıyor.

Bu hafta başkent Bakü’de düzenlenen gösterilerde en az 30 kişi gözaltına alındı.

Ana muhalefet partisi Azerbaycan Halk Cephesi’nin lideri Ali Kerimli de bugün (Cumartesi) Eurovision finalinin başlamasına saatler kala gözaltına alınanlar arasındaydı.

Kısa bir süre sonra serbest bırakılan Kerimli, polisin kendisine düzenlediği eylemin yasadışı olduğunu, bu tarz eylemlerin Bakü’nin “barışçı ortamını ve Azerbaycan’ın imajını bozduğunu” söylediğini açıkladı. Kerimli kendisinin de polise, gösterilerinin anayasal hak olduğunu; eğer yetkililer Azerbaycan hakkında iyi izlenim bırakmak istiyorsa, gösterilerini engellememeleri gerektiği şeklinde yanıt verdiğini belirtti.

Eylemcilerden bazıları, cezaevlerindeki muhalefet üyeleri ve hükümete karşı eleştirel yazı yazan gazetecilerin serbest bırakılması için bir süredir açlık grevinde.

Uluslararası insan hakları örgütleri, Azerbaycan hükümetini hak ve özgürlükleri kısıtlamakla suçluyor. Ayrıca bağımsız seçim gözlemcileri de Devlet Başkanı İlham Aliyev’in yeniden seçilmesini sağlayan 2008 seçimlerinde usülsüzlükler yaşandığını bildirmişti.

XS
SM
MD
LG