Erişilebilirlik

Ayvalık’ta Euro Bereketi


Ayvalık’ta Euro Bereketi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Ayvalık’ta her Perşembe günü kurulan pazarın en önemli müşterileri Midilli’den gemilerle gelen Yunan vatandaşları. Adada yaşayanlar için Yunanistan ana karasındaki Atina’ya ya da Pire’ye gitmek yerine, 45 dakikalık bir gemi yolculuğuyla Ayvalık’a ulaşmak çok daha cazip. Bu cazibeyi son aylarda artıran bir başka unsur ise, Türk Lirası’nın önemli ölçüde değer kaybetmesi.

Mayıs ayında 4,90 TL olan 1 Euro, dört ay içinde 7 lirayı geçti. Bu da kendi ülkelerindeki ekonomik krizin etkilerini hala hisseden Midillili Yunan vatandaşları açısından, Ayvalık’ta alım güçlerinin artması anlamına geliyor.

“Alışveriş iki-üç kat arttı”

Ayvalık pazarında çorap satan Tuncay Akyıldız, Amerika’nın Sesi’ne, Türk Lirası’nın değer kaybıyla birlikte Midillili Yunanlar’ın yaptığı alışveriş miktarının iki-üç kat arttığını söylüyor. Akyıldız, “Burada yedi çift çorabı 1 Euro’ya alabiliyorlar. Kendi memleketlerinde bir çift çoraba 1 Euro veriyorlar” diyor. Akyıldız, bu alışverişin bir esnaf olarak kendileri için de memnuniyet verici olduğunu belirtiyor.

Midilli’den gelenler sadece tekstil ürünleri almıyor. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Midillili Afrodit Kamaço, Ayvalık’ı yakın ve ucuz olduğu için tercih ettiklerini söylüyor ve “Buradan halı, mutfak eşyası, giyim eşyası, hatta inşaat malzemeleri bile alıyoruz” diye konuşuyor.

“Burası Yunanistan’a kıyasla üç kat daha ucuz”

Alışverişin kapsamı böylesine geniş olunca, Ayvalık’ta sadece pazarcılar değil, bütün esnaf Midilli’den gelen gemileri dört gözle bekliyor.Perşembe günleri lokantalar bile öylesine doluyor ki, normal günlerde yemek sonrasında müşterilere ikram edilen çaylar, bu güne özel olarak verilmiyor. Bu, masaların bir an önce boşalması, yeni müşterilere yer açılması anlamına geliyor.

Alışverişin en yoğun olduğu yerlerden biri de Akan Öz’e ait ayakkabı dükkanı. Öz, müşterilerin yoğunluğundan sorularımızı cevaplamaya bile zorlukla zaman bulabiliyor. Ayvalık’taki fiyatların Yunanistan’a kıyasla üç kat daha ucuz olduğunu söyleyen Öz, “Euro’nun yükselmesi, onlar için burayı daha da cazip kılıyor. 100 Euro karşılığında 700 lira alıyorlar ve bununla da bütün alışverişlerini rahatlıkla karşılıyorlar” diyor.

Sabah saat 10.00 civarında Ayvalık’a yanaşan yolcu gemileri, akşam saat 18.00 gibi aynı yolcuları bu kez Midilli’ye geri götürüyor. Yolcuların sabah beraberlerinde getirdikleri boş çanta ve bavullar, dönüşte tıka basa dolmuş oluyor.

XS
SM
MD
LG