Erişilebilirlik

AYM: Balyoz Davası Sil Baştan


T.C. Anayasa Mahkemesi
12 Eylül 1980 askeri darbesiyle ilgili mahkumiyet kararının ardından, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetine yönelik darbeye teşebbüs suçlamasıyla başlayan Balyoz Davası sürecine Anayasa Mahkemesi müdahalede bulundu ve yeniden yargılama için kapı açan tarihi bir karara imza attı.

Yüksek Mahkeme, Balyoz Davası'nda dijital veriler ve tanık dinlenilmesi gibi konularda sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.

Balyoz Davası, Mart 2003 ayında 1. Ordu Komutanlığı'nda AKP Hükümeti'ni devirmek için hazırlandığı iddia edilen "Balyoz" adlı askerî darbe planıyla ilgili 2010 yılındaki haberler üzerine başlamıştı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Eylül 2012'de aralarında çok sayıda üst rütbeli emekli ve muvazzaf asker olan 365 sanıktan sadece 36'sı hakkında beraat ve diğerleri hakkında darbeye teşebbüs suçlamasından mahkumiyet kararı verdi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ndeki temyiz aşamasında ise, 9 Ekim 2013'te, Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, Engin Alan, Ergin Saygun, Nejat Bek, Süha Tanyeri, Şükrü Sarıışık, Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararları kısmen düzeltilerek onandı. Ancak dava süreci boyunca sanıklar suçsuz olduklarını ve kendileri aleyhine delil üretildiğini belirtmesine karşın, darbe planı olduğu iddia edilen dijital dokümanlar asli deliller olarak sayıldı.

Anayasa Mahkemesi, Balyoz sanıkları ve avukatlarınca yapılan 230 ayrı başvuruyu birleştirerek gündemine aldı. Yüksek Mahkeme'nin 17 kişilik heyeti, oybirliğiyle dijital deliller ve tanık dinlenilmesiyle ilgili konularda sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetti.

Anayasa Mahkemesi'nin kararı, İstanbul'daki ilgili mahkemelere iletilecek. Sonrasında sanıklar hakkında tahliye kararları gelmesi bekleniyor.

Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ gibi komutanları savunan Avukat İlkay Sezer de, "Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla sanıkların hürriyetlerinden mahrum bırakılmaması gerekmektedir. Mahkemenin tahliye kararı vermesi gerekir" dedi.

Karar açıklandıktan sonra pek çok asker ailesi ve yakınları Anayasa Mahkemesi önünde buluştu.

Geçtiğimiz aydan beri Anayasa Mahkemesi önünde "adalet nöbeti" eylemini yürüten isimlerden Avukat Şule Nazlı Erol da, "Ben Türk adaletine güveniyordum. Kararlarından dolayı Türk adaletine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG