Erişilebilirlik

Aylin Kotil Seçim Barajına Karşı Yürüyor


Aktivist Aylin Kotil, seçim barajının indirilmesi talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya yürümeye başladı. 8 gündür günde 24 kilometre yürüyen Kotil, Öğretmenevi misafirhanelerinde konaklıyor

Aylin Kotil, eylemine sosyal medyadan on binlerce kişinin verdiği destekle, yolda gördüğü ilginin de arttığını belirtiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olması dışında herhangi bir siyasi kimliği olmadığını belirten Aylin Kotil, yola çıkmadan önce bu kadar çok kişinin kendisi gibi seçim barajının yüksek oluşundan şikayet ettiğini bilmediğini vurguluyor.

“Seçim barajı bir Türkiye de bir de Seyşel Adaları’nda yüzde 10”

2002 yılında Türkiye’de yapılan genel seçimlerde, baraj engelinden dolayı sandık başına gitmeyen seçmenler bulunduğundan oyların sadece yüzde 50’sinin mecliste temsil edilebildiğini savunan Kotil, Türkiye’nin bu konuda Avrupa’nın en yüksek seçim barajına sahip ülkesi olduğunu, bu konuda aynı oranda seçim barajına sahip tek diğer ülkenin 84 bin nüfuslu Seyşel Adaları olduğunu söylüyor.

“Kuğulu Park’a Gezi’den toprak götürüyorum”

Aylin Kotil
Aylin Kotil
Yürüyüşünü 22 günde tamamlayarak Pazar günü Ankara’da olmayı planlayan Kotil, başkente ulaştıktan sonraki ilk durağının Gezi Parkı eylemlerine ev sahipliği yapan noktalardan biri olan Kuğulu Park olacağını ve Gezi Parkı’ndan aldığı toprağı buraya serpeceğini söylüyor.

Aylin Kotil daha sonra TBMM'ye giderek, grubu bulunan partilerin grup başkan vekilleriyle görüşmeyi planlıyor. Burada, Türkiye'deki tüm kesimlerin parlamentoda temsil edilmelerini sağlamak için seçim barajının kaldırılmasını isteyen manifestoyu takdim etmeye hazırlanıyor.

Aylin Kotil’in yürüyüşü, dünya basınında da yer buldu. Amerika’nın Sesi, Aylin Kotil’e Bolu Kartalkaya’ya vardığı sırada ulaştı.

Kotil ile yaptığımız söyleşiyi aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz:

Aylin Kotil Seçim Barajına Karşı Ankara’ya Yürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG