Erişilebilirlik

Aydın Doğan Mahkemeye Çağrıldı


Petrol Ofisi Anonim Şirketi’nde yakıt kaçakçılığı iddiasıyla görülen davada sanık olarak yargılanan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesi kararı alındı.

Geçmişte Doğan Holding ve İş Bankası bünyesinde bulunan POAŞ davasında iş adamları Aydın Doğan ile Ersin Özince'nin de aralarında bulunduğu 47 sanık yargılanıyor. 80 yaşındaki Doğan, mahkemeye avukatı aracılığıyla katılıyordu.

Doğan ve İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince 24 yıl ile yargılanıyor. Sanıklar suç çetesi oluşturmak, kaçakçılık ve dolandırıcılıkla suçlanıyor.

Petrol Ofisi 2001 yılında bir kamu teşebbüsüyken Doğan Holding ve İş Bankası’nın oluşturduğu konsorsiyum tarafından ihaleyle satın almıştı. İş Bankası 2005'te hisselerini Doğan Holding'e satmış, 2006 yılında Petrol Ofisi'ne ortak olan Avusturya merkezli OMV şirketi dört yıl sonra Doğan Holding'in elindeki hisseleri almıştı. İş Bankası, Doğan Holding ve OMV'nin yanı sıra dönemin Petrol Ofisi yöneticilerinin 2001-2007 yılları arasında eksik gümrük kıymet beyan ettiği iddia ediliyor.

Bununla birlikte sanıklar suçlamaları reddediyor.

Aydın Doğan’ın bir sonraki duruşmaya getirilme kararı Doğan Grubu’na ait Hürriyet gazetesinde 25 Şubat’ta yayınlanan ve hükümet çevrelerini kızdıran “Karargah Rahatsız” manşetli haberi izliyor.

İktidar ile ordu arasında fikir ayrılığı varmış izlenimi veren haber nedeniyle Hürriyet ve Doğan Holding’in hisseleri düşmüştü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG