Erişilebilirlik

Ayakkabı Sektörü İzmir’de Buluştu


Ayakkabı Sektörü İzmir’de Buluştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Ayakkabı sektörünün Türkiye'deki en büyük buluşmalarından biri olan Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı başladı. 45. kez kapılarını açan fuarda 2019 yaz sezonu ile 2020 yılının ayakkabı tasarımları alıcıların beğenisine sunuluyor.

Fuara 38 ülkeden heyet katılıyor. Fuarda, Türkiye'nin ayakkabı ihracatına doğrudan etki edecek yıllık anlaşmalara imza atılması bekleniyor. Geçen yıl ünlü ayakkabı firmalarının konkordato ilanlarıyla zor günler geçiren sektör, buna rağmen 2018’de ihracatını arttırmayı başarmıştı.

İhracat artıyor, ithalat düşüyor

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin 2017 yılında 766 milyon dolar olan ayakkabı ihracatı 2018’de yüzde 15,8 artarak 887 milyon dolara yükseldi. Geçen yıl ihracatta ilk sırayı 131,6 milyon dolarlık ayakkabının satıldığı Rusya aldı. Rusya’ya ayakkabı ihracatı 2017’de yüzde 77,9 arttı. Rusya'yı 83 milyon dolarla Irak, 61 milyon dolarla Almanya izledi.

Türkiye’nin ayakkabı ithalatı ise 2013 yılından bugüne kadar sürekli olarak azalıyor. 2013’te 993 milyon dolar olan ayakkabı ithalatı 2018’de 623 milyon dolara geriledi.

Sektörün hedefi ihracatta bir milyar doları aşmak. Ancak bunu gerçekleştirebilmek için Türkiye’nin terlik gibi fiyatı düşük ürünler yerine katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi gerekiyor. Bunun koşullarından biri de tasarımı güçlendirmek.

Tasarıma teşvik

Bu nedenle fuar kapsamında Türk tasarımcılarını güçlendirmek amacıyla genç tasarımcılarla atölye çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalara katılan Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Ata Karavana, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada Türkiye’nin üretim konusunda iddialı olduğunu belirtti ancak tasarım konusunda eksiklikler olduğunu da sözlerine ekledi. Karavana, “Özellikle ayakkabı sektöründe tasarımcı eksikliği var. Bunun için biz eğitim programımıza ayakkabı, çanta ve saraciye ürünler üretimi gibi dersler ekledik. Bu derslerde öğrencilerimize tasarımla ilgili altyapılar veriliyor” diye konuştu. Karavana, sektörden de yerli tasarımcılara destek vermesini istedi.

Fuar kapsamında bu yıl dördüncü kez Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması düzenlendi. 115 tasarımın yer aldığı yarışmada kadın ve erkek ayakkabısı kategorilerinde ilk üç dereceye girenlere para ödülleri verildi.

45. Shoexpo Fuarı’na katılan firma sayısının önceki fuarlara göre düşük olması da dikkat çekti. Bir önceki Shoexpo’ya 107 firma katılmıştı. Bu yılki fuara ise 96 firma katılıyor. 43. Shoexpo’ya ise 123 firma katılmıştı.

Fuarda ayakkabının yanı sıra deri konfeksyon ürünleri ve yine deriden yapılan çanta, valiz, cüzdan ve kemerler de sergileniyor.

XS
SM
MD
LG