Erişilebilirlik

Awad: 'Amerikalı Müslümanlar Kaygılı'


Awad: 'Amerikalı Müslümanlar Kaygılı'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:32 0:00

ABD’nin en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Başkanı Nihad Awad, Amerika’nın 45'inci başkanı seçilen Donald Trump’ın, seçim kampanyası süresince birçok kez kendilerini hedef alan açıklamalarından endişe duyan Müslümanlar’ın sesi oldu ve yeni yönetimden beklentilerini Amerika’nın Sesi’ne anlattı.

“Amerikalı Müslümanlar’ın Donald Trump’ın kampanya boyunca söylediklerinden dolayı kaygılı olduğu bir sır değil. Seçildiği takdirde kendilerine sınırlama getireceklerinden endişe ediyorlardı ve artık seçildi. Artık gerçekten korkuyorlar. Trump’ın bu korkuları gidermesi ve Müslüman Amerikalıları, kendileri de dahil herkesin Başkanı olacağına ve hiçbir inanç grubunu yalnızca inançları dolayısıyla hedef göstermeyeceğine ikna etmesi lazım.” diye konuşan Awad, bir göçmenlik reformu yapılması gerekliliğine olan inancını dile getirdi.

Awad, "Yasal olarak burada bulunan herkesin eşit şartlarda olması gerektiğine inanıyoruz. Ancak halen burada olanlar var onların aileleri var. Ve burada yasal olarak kalma hakları var. Neden bu aileleri parçalayalım? Her zaman diğer insanların canını yakmadan bir çözüm bulunabilir. Milyonlarca insanı sınır dışı etmek ekonomimize katkı sağlamaz. Bu ülkeyi daha ileri götürmek için burada olanlara ek yeni göçmenlerin gelmesine ihtiyacımız var.” dedi.Yalnızca Amerika’daki değil tüm dünyadaki Müslümanlar’ın Trump yönetiminin dış politikasını merak ettiğini dile getiren Awad,“ Başkan seçilen Donald Trump’ın askeri ve siyasi hiçbir tecrübesi yok o yüzden danışmanlara ve strateji uzmanlarına ihtiyacı olacaktır bu da Müslümanları endişelendiriyor. Trump, Steve Bannon’ı baş strateji uzmanı ve başdanışman olarak atadığını duyurdu geçtiğimiz günlerde. Bannon’ın aşırı sağcı ve ırkçı kabul edilen fikirleri olduğunu biliyoruz. Bannon’ın içinde bulunduğu bir ekibin toplumun çok kültürlülüğünü yansıtacağına inanmıyoruz. Tam aksine toplumda uyuşmazlık yaratır. Amerika’ya sadece iyi bir isim değil aynı zamanda iyi fikirler verecek isimlere ihtiyacımız var. Dünyayla aramızda köprüler kuracak isimlere,“ değerlendirmesinde bulundu.

Awad’a göre kültürel çeşitliliğin simgesi Amerika’nın Başkanı olarak seçilen Trump’ın ekibinde Müslümanlar’ın da olması, Amerikan değerlerine katkı sağlayacak önemli bir unsur.

Awad bu görüşünü de, “Donald Trump’ın tek değil birçok Müslüman danışmana ihtiyacı var. Tüm Amerikalılar’ın Başkanı olmak istiyorsa herkesi kapsayan bir Başkanlık hedeflemeli. Amerikan gerçeklerini yansıtmalı. Çok başarılı zeki yetenekli Amerikalı Müslümanlar var. Dolayısıyla onlar da yönetimde ülke siyasetinin belirlenmesinde söz sahibi olmalı. Başkan seçilen Donald Trump’ı teşvik etmeliyiz, etrafına iyi danışmanlar hatta Amerikalı Müslüman danışmanlar toplaması için ki, gelecek politikalarını doğru yönlendirebilsin’’ sözleriyle destekledi.

Resmi olmayan verilere göre son seçimde Amerika’daki Müslümanlar’ın yüzde 10’unun Trump’a oy verdiğini belirten Awad, genel anlamda çok az destek görse de, Trump’ın vaatlerine, özellikle de ekonomi alanında vaat ettiği politikalara inananlar olduğunu ifade etti.

Amerika’da artan İslamofobi’nin ülke birliği için tehlike oluşturduğu uyarısında da bulunan Awad, bu tür dar görüşlere karşı durulması gerektiğini vurguladı.

Awad, “Son 1,5 yıldır İslamofobi’nin arttığını gözlemliyoruz. Geçmişte pek rastlamadığımız Müslümanlara yönelik nefret suçları saldırılar arttı. Cumhuriyetçiler ülkedeki Müslümanlara karşı korkuyu körüklüyor. Umuyoruz ki bu yeni yönetimin temel taşlarından biri olmaz. Ama gerçekçi olmamız lazım. Donald Trump böyle ve değişmeyecek. Kampanya dönemindeki söylemleri, yapmak istediği ya da umduğu şeylerin birer göstergesi. En iyisini ummalıyız ama en kötüsüne de hazırlıklı olmalıyız. İlk atamalarından anlıyoruz ki Amerika’yı birleştirici isimler seçmeyecek. Ve maalesef şimdiye dek verdiği sinyaller endişe verici ve rahatsız edici’’ diyerek bu konudaki kaygılarını dile getirdi.

Awad, “Amerika’nın değiştiğini düşünüyorum ve maalesef gördüğümüz çirkin kampanyalardan dolayı ülkemizle ilgili derin endişelerimiz var. Bu ülkeyi daha iyi yerlere taşımak ve yaralarını iyileştirmek için tüm Amerikalılar’ın birlikte çalışması gerekiyor. Önümüzde zorlu günler var. Eğer korkularımız olmadığını söylersek, gelecekle ilgili umutluyuz dersek dürüst olmayız. İyimser olmamız gerekse de gerçekçi de olmalıyız. Sadece Trump’tan duyduklarımız nedeniyle fırsatlardan çok, mücadelenin bizi beklediğini biliyoruz. Söylediklerinden farklı davrandığını görebilir miyiz? Umuyorum. Bu ülke için birlikte çalışmayı arzu ediyoruz ama bu tamamen yeni başkanın tutumuna bağlı. Ne yapmak istediğine, masaya kimleri getireceğine, kapsayıcı olup-olmadığına, bu ülkenin gerçeklerini yansıtıp-yansıtmadığına ve diğer ülkelerle kuracağı ilişkilere bağlı” diye konuştu.

“Biz bu demokratik sürecin sonuçlarını kabul ediyoruz. Ve bu ülkeyi daha ileri taşımak için beraber çalışabileceğimizi umuyoruz. Ülkemiz için işbirliğine hazırız ve bunu istiyoruz. Ülkenin menfaatleri için Amerikan halkını korumak için. Amerika’yı bu kadar büyük bir ülke yapan değerleri korumak için. Dolayısıyla kendisiyle görüşme isteğimizi yanıtlamasını ve beraber çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Protesto ve gösteriler yasal ve demokrasinin sağlıklı yürüdüğünün işaretleridir. İnsanların ne hissettiğini göstermelerinin sağlıklı bir yolu. Bu, aynı zamanda bir mesajdır. Biz onların neden orada bulunduklarını, neden öfkeli olduklarını anlıyoruz ve bunu bilmelerini istiyoruz.” diyerek seçim sonucunu protesto edenleri sağduyuya davet eden Awad, Trump’a da ‘Milyonlarca Amerikalı’nın kaygılarını nasıl gidereceksiniz? Sokaklardakileri nasıl sakinleştireceksiniz? Geleceğin Başkomutanı ve Başkanı olarak Müslüman, göçmen, siyah karşıtlığını nasıl engelleyeceksiniz?’ Kampanya dönemi bitti ve artık yeni bir sayfa açma zamanı. Tüm Amerikalıları birleştirici ve kapsayıcı olmak için öncü olmalısınız” çağrısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG