Erişilebilirlik

Avusturya’dan Mülteci Krizine 5 Maddelik Plan


Avrupalı ve Balkan liderler Viyana’da mülteci krizi için biraraya gelirken, Avusturya’nın doğusundaki Parndorf kasabası yakınlarında yaklaşık 50 mülteci bir kamyonda ölü bulundu.

Avusturyalı yetkililer ölü sayısını tam olarak açıklamazken, mültecilerin havasızlıktan boğulduğunu bildirdi.

Mülteci zirvesine katılan liderlerden Almanya Başbakanı Angela Merkel, kamyonda ölü bulunanların Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı mülteci krizini anlaması için bir uyarı niteliği taşıdığını söyledi.

Sırbistan ve Makedonya, son aylarda, AB ülkelerine giriş yapmak isteyen onbinlerce mülteci için ana transit yolu oldu.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, zirvede, “Bizden bir eylem planı yapmamız bekleniyor, ama bence önce AB’nin kendi eylem planını hazırlaması lazım,” dedi.

Bakan, “Bu konuda açık ve net konuşmam gerekiyor, ama bütün yükün bizim omuzlarımızda olduğunu anlamanızı istiyorum,” dedi.

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki de benzer görüşler dile getirdi.

Günde 3 bin mültecinin giriş yaptığı Makedonya geçen hafta olağanüstü hal ilan etmişti.

Poposki, “Bugüne kadar bize 90 bin dolar geldi, göçmen akınıyla mücadele bu miktarla mümkün değil, eğer AB bu konuya el atmazsa çözüm beklemek hayal olur,” dedi. AB üyesi Yunanistan,İtalya ve Makedonya ile Sırbistan, Avrupa’da göçmen krizinden en fazla etkilenen ülkeler arasında.

Bu ülkeleri transit olarak kullanan göçmenlerin çoğu da genellikle Almanya ve Avusturya’yı tercih ediyor.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, beş maddelik bir plan önerdi. Plan bölgede güvenlikli alanlar kurulmasını ve Avrupa’ya kabul edilmeyi bekleyenlerin, başvuruları kabul edilinceye kadar bu yerlerde yaşamasını öngörüyor. Güvenli bölgeler BM birliklerince korunacak. AB liderlerinin onayına sunulacak plan ayrıca Avrupa’nın dış sınırlarının daha iyi korunmasını ve insan kaçakçılığına karşı eşgüdümlü mücadele hedefliyor.

Almanya bu yıl bitinceye kadar toplam 750 bin mülteci bekliyor. Mülteci akını Almanya’da aşırı sağcıların liderlik ettiği mülteci karşıtı protestolara neden oluyor.

BM ise tüm ülkelere bu insani krizin çözümü için yardım çağrısında bulunuyor.

Bu yıl 250 bini aşkın mülteci Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçti. Yaklaşık 2 bin 400 göçmen ise bu yolda hayatını kaybetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 16 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:19 0:00
XS
SM
MD
LG