Erişilebilirlik

Avusturya’nın Cami Kapatma Kararına Türkiye Tepkili


Viyana İslam Merkezi

Türkiye, Avusturya’nın 7 cami hakkında kapatma kararı alması ve din görevlilerine oturma izni verilmeyeceğini bildirmesine sert tepki göstererek, evrensel hukuk normları ve insan haklarına aykırı davranışları nedeniyle Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ve Hükümeti’ni kınadı.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Kurz ve Avusturya hükümetinin Türkiye’nin gönderdiği ve Avusturya-Türk İslam Birliği’ne (ATİB) bağlı olarak görev yapan din görevlilerine oturum izni verilmeyeceğini duyurduğunu anımsattı. Bunun yanı sıra Avusturya’nın birisi Türk toplumuna ait yedi camiyi de kapatma kararı aldığını hatırlattı. Avusturya’nın bugün açıkladığı söz konusu kararları Türkiye’nin esefle karşıladığı belirtilerek, açıklamada şunlar ifade edildi:

“Avusturya’nın sudan bahanelerle yedi camiyi kapatması ve imamları sınır dışı etmesi bu ülkedeki İslam karşıtı, ırkçı ve ayrımcı popülist dalganın sonuçlarından biridir. Başta Şansölye Kurz olmak üzere Avusturyalı siyasetçilerin, ırkçılıkla, İslam ve yabancı düşmanlığıyla ve aşırı sağın yükselişiyle mücadele etmek yerine bu endişe verici gelişmelerden siyasi çıkar elde etmeye çalışmalarını kınıyoruz. Avusturya Hükümetinin ideolojik tutumu evrensel hukuk normlarına, toplumsal uyum politikalarına, azınlık hukukuna ve bir arada yaşama ahlakına aykırıdır. İslam karşıtlığının ve ırkçılığının bu şekilde normalleştirilmesi ve sıradanlaştırılması kesin olarak reddedilmelidir.”

Avusturya’nın bu yaklaşımı, Avrupa’da İslam karşıtlığı ve ırkçılığın yükselişi kapsamında değerlendirilerek, iki ülke ilişkilerinde yürütülen müzakerelere de aykırı olduğu belirtildi ve “Bu anlayıştaki bir Avusturya’nın AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olması AB için de talihsiz bir durumdur” görüşü dile getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: ‘Irkçı popülist dalganın sonucu’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AB Bakanı Ömer Çelik de, konuya ilişkin Twitter aracılığıyla değerlendirmede bulundu.

Kalın, “Avusturya'nın sudan bahanelerle 7 camiyi kapatması ve imamları sınır dışı etmesi, bu ülkedeki İslam karşıtı ırkçı ve ayrımcı popülist dalganın sonuçlarından biridir. Amaç Müslüman toplulukları ötekileştirerek siyasi kazanım elde etmektir. Avusturya hükümetinin ideolojik tutumu evrensel hukuk normlarına, toplumsal uyum politikalarına, azınlık hukukuna ve bir arada yaşama ahlakına aykırıdır. İslam karşıtlığının ve ırkçılığın bu şekilde normalleştirilmesi ve sıradanlaştırılması kesin olarak reddedilmelidir” dedi.

AB Bakanı Çelik’ten Yahudi düşmanlığı anımsatması

Çelik de, Avusturya Hükümeti’nin aldığı kararlar itibariyle ırkçı ve İslam düşmanlığı tarafından esir alındığını gösterdiğini belirterek, özetle şu görüşlerini paylaştı:

“Avrupa’da bazı siyasiler İslam düşmanlığı yaparak kendi toplumlarına karşı ırkçılık tsunamisi üretiyorlar. Avusturya Başbakanı tüm Avrupa’ya zehir saçan kararlara imza atıyor. Geçmişte başka dinlerin mensuplarına karşı üretilen nefret siyaseti bugün Müslümanlara karşı üretiliyor. Elli ya da yüzyıl geriye gitsek, bugün Müslümanlara düşmanlık edenlerin o zamanların anti-semitik tipleriyle aynı olduğunu görürüz. Bugün İslam düşmanlığı üretenlerin ideolojik babaları ve dedeleri geçmişte anti-semitizm üretiyordu. Bugünkü İslam düşmanlığı siyasetlerinin altında faşizmi ve anti-semitizmi gizliyorlar. Bu ırkçı politikalarla her tuğlası nefret siyasetinden yapılmış yeni Berlin Duvarları inşa ediyorlar. Avrupa’yı yeni nefret duvarları ile bölmek istiyorlar. Bugün Avrupa’da camilere, havralara ve kiliselere beraber sahip çıkmak gerekiyor. Faşizme direnmenin yolu budur. Irkçılık zehrine karşı en güçlü panzehir demokratik dayanışmadır.”

Çavuşoğlu: "Avrupa’yu uçurumlara götürecekler"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile telefonla görüşerek, Türkiye’nin tepkisini iletti. Çavuşoğlu, Antalya’da yaptığı açıklamada, “Bu, işte bazı ülkelerin, siyasetçilerin ırkçılıkta ve İslam düşmanlığında nereye geldiğinin göstergesidir. Irkçı, kafatasçı, İslam düşmanı siyasetçiler, yarın Avrupa'yı başka uçurumlara götürecekler. Haksızlıklara karşı dik duruş sergileyeceğiz. Yurt dışındaki vatandaşların da ümmetin de hakkını biz savunacağız” dedi.

CHP: "İnançları siyasete malzeme yapmak Avrupa değerleriyle bağdaşmaz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da, Twitter aracılığıyla Avusturya Hükümeti'ne tepkisini paylaştı. Tezcan, “Avusturya Hükümeti’nin müslüman toplumunu rencide eden, inançlar üzerinden siyasete malzeme veren cami kapatma tutumunun din, vicdan, inanç özgürlüğü ve Avrupa değerleri ile bağdaşan hiçbir yanı yoktur. Derhal bu ayıba son verin” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG