Erişilebilirlik

Avukat ve Milletvekilleri Protestosunda Gazeteciye Gözaltı


Ankara’da bugün yapılacak “Savunma Mitingi” ile ilgili yasaklama kararı ve baro yapılarını değiştirecek tekliften vazgeçilmemesi nedeniyle dünden beri TBMM Çankaya Kapısı’nda devam eden eylemde gazeteci Sibel Hürtaş gözaltına alındı. Sibel Hürtaş'ın gözaltına alınması, muhalefet milletvekillerince engellenmeye çalışıldı. Ancak polisin milletvekillerine de sert müdahalede bulunduğu görüldü.

Bu arada Ankara Barosu’nun çağrısıyla avukatlar, Ankara Adliyesi’nin önünde buluşuyor. Burada baro başkanları ve yönetimlerince TBMM Çankaya Kapısı önündeki oturma eylemine dünden beri engellemede bulunulması ve bugünkü “Savunma Mitingi”nin yasaklanması protesto edilecek.

Öte yandan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) aynı zamanda Ankara Şubesi yöneticisi olan Hürtaş için serbest bırakılmalı çağrısı yaptı. TGS Ankara Şubesi Başkanı Esra Koçak Mayda, Hürtaş'ın sağlık kontrolu sonrasında Kavaklıdere Karakolu'na getirilmesini beklediklerini belirterek, dayanışma amaçlı olarak gazetecilere karakola gelinmesi çağrısında bulundu.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de "Adalet sisteminde köklü etkisi olacak baroları bölmeyi öngören yasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü Adalet Komisyonu’na katılmaları kabul edilmeyen baro başkanlarıyla ilgili gelişmeleri takip eden gazeteci Sibel Hürtaş’ın gözaltına alınması, kötü muameleye uğramasını kınıyoruz. Meslektaşımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz" çağrısında bulundu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG