Erişilebilirlik

'Avrupa'da Durum Giderek Kötüleşiyor'


'Avrupa'da Durum Giderek Kötüleşiyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
Linki indirmek için

Birçok uzman, Avrupa’da durumun daha da kötüye gittiğini, sorunu çözmek için derhal ciddi adımlar atılması gerektiğini, ancak liderlerin bu adımları atmaya hazır olmadıklarını söylüyor

Avrupa’daki ekonomik kriz devam ediyor. Birçok uzman, Avrupa’da durumun daha da kötüye gittiğini, sorunu çözmek için derhal ciddi adımlar atılması gerektiğini, ancak liderlerin bu adımları atmaya hazır olmadıklarını söylüyor.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi kilit Avrupalı liderlerle görüştü.

Samaras, zorlu reformları uygulamak için daha fazla zaman istiyor.

Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip Almanya ise Yunanistan’ın reformlara ve takvime uyması konusunda ısrarlı.

Uzmanlara göre, beş yıldır artık herkesin tanık olduğu bu siyasi oyun çok uzun sürdü.

Capital Economics'ten Jennifer McKeown, ”Zaten beş yıl kaybettik, cesur adımlar atılmaz, daha çok önlem alınmazsa beş yıl daha kaybetme riskiyle karşı karşıyayız,” şeklinde konuşuyor.

Jennifer McKeown, Londra’daki danışmanlık firması Capital Economics’in Avrupa ekonomisi uzmanı.

Alman Borsası’nın Merkel-Samaras görüşmesinden hemen sonra gösterdiği düşüş, McKeown’un sözünü ettiği riskin kanıtı. McKeown, krizden çıkış yollarından birinin Yunanistan ve ekonomisi sorunlu diğer ülkeler, hatta tüm kıta için daha çok kemer sıkmak olduğunu, diğer yolun ise Almanya tarafından tıkandığını söylüyor: ”Yunanistan için en açık ve kolay kurtuluş yolu euro bölgesini terk etmek ve devalüasyona gitmek. Diğer yol ise Almanya gibi Avrupa’nın güçlü ekonomilerinden ya da Avrupa Merkez Bankası’ndan daha fazla destek almak. Ancak bu yönde fazla gelişme olmadığını görüyoruz.”

Yunanistan’da hükümetin aşırı borçlanması ve bunun sonucunda kamu harcamalarında kesintiye gidilmesi işsizliği arttırdı. İspanya’da öfkeli kamu çalışanları hükümeti protesto etmek için sokaklara döküldü.

Londra Ekonomik Performans Merkezi’nden Profesör John Van Reenen, bu tip sosyal çalkantıların ekonomik kriz sırasında kemer sıkmanın sonucu olduğunu söylüyor. Uzman, borçları uzun vadede azaltmanın önemli olduğunu belirtiyor. Ancak Reenen, Avrupa’nın güçlü ekonomilerinin zayıf olanları kısa vadede borç ödemeye zorlamasını çılgınlık olarak görüyor: ”En çok duyduğunuz slogan ‘borcu borçla kapatamazsınız.’ Ancak bu yanlış bir inanış çünkü kısa vadede ekonomik krizi aşabilmek için tam tersini yapmak, ekonomik darboğazdan kurtulmak için daha çok harcama yapmak gerekir.”

Uzmanlar kilit liderler yeni bir yaklaşım sergilemedikçe Avrupa ekonomisinin daha yıllar boyunca zorluk çekeceği, bu durumun milyonlarca Avrupalı’ya zarar vereceği ve küresel ekonomiyi etkileyeceği uyarısında bulunuyor.
XS
SM
MD
LG