Erişilebilirlik

‘Avrupa’nın Toparlanması Birkaç Yıl Sürer’


‘Avrupa’nın Toparlanması Birkaç Yıl Sürer’

Avrupa ekonomileri zorlu günler geçiriyor. Borçlarını ödeyemeyen Euro bölgesi üyeleri, Avrupa’nın güçlü ekonomileri üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Hükümetler ikinci çeyrekten itibaren harcamaları kısıtlayıcı önlemler alınca ekonomiyi canlandırma çabaları da zayıflamış oldu.

Gayrisafi milli hasıla ilk çeyrekte %0,8, ikinci çeyrekte %0,2 oranında büyüdü. Yine ilk çeyrekte devlet harcamaları %0,4 oranında büyürken, ikinci çeyrekte %0,2 oranında azaldı.

Ahmet Peker söyleşisini aşağıdaki link’ten dinleyebilirsiniz. Haberin Devamı ↓

Almanya’daki Deka Yatırım şirketinden, Hedge Fonlar Fonu Yöneticisi Ahmet Peker, Avrupa’daki toparlanma sürecinin birkaç yıl alabileceğini söylüyor.

‘Avrupa’nın Toparlanması Birkaç Yıl Sürer’
‘Avrupa’nın Toparlanması Birkaç Yıl Sürer’

Peker’e göre, Avrupa ekonomileri biraz da Amerika’nın toparlanmasından ve gelişmekte olan ülkelerin büyümesinden pozitif yönde etkilenebilir.

Peker, Avrupa’daki gelişmelerin hem pazar hem de doğrudan yabancı yatırımlar bakımından Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğine dikkati çekiyor.

Peker, “Avrupa’nın yavaşlaması Türkiye’nin ihracatını ve yatırımları negatif şekilde etkileyecektir, şu anda bunu görmesek de bunun ileride olabileceğini söyleyebiliriz,” diyor.

Ahmet Peker, Avrupa’daki krizin Türkiye’nin cari açıklarının finansmanı açısından da önem taşıdığına vurgu yapıyor.

“Türkiye’nin finanse etmesi gereken büyük bir cari açığı var. Bunun için de dışarıdan gelecek yatırımlara gerekesinim duyuyor,” diyen Peker, Avrupa krizinin büyümesi halinde bunun Türkiye için finansman güçlüğü doğuracağına da işaret ediyor.

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG