Erişilebilirlik

Avrupalılar Mülteciler İçin Sokaklardaydı


Dün, Londra, Kopenhagen ve Stockholm'de Suriye'deki iç savaştan kaçan mültecilere destek gösterileri yapılırken, Polonya'nın başkenti Varşova'da ise hem mülteci karşıtları hem destekçileri ayrı ayrı toplandı

Alman polisi, Avrupa Birliği ülkelerinde sığınma hakkı arayan 12.200 mültecinin dün Münih’e ulaştığını açıkladı. Mültecilerin şu anda kalacak yerleri olmaması nedeniyle sokaklarda kalması bekleniyor.

Öte yandan dün birçok Avrupa kentinde mülteci kriziyle ilgili gösteri yürüyüşleri düzenlendi.

Onbinlerce kişi Londra’da toplanarak İngiliz hükümetinin konuyla ilgili politikalarını protesto etti. İnsan hakları eylemcileri, siyasetçiler ve sanatçıların katıldığı gösteride mültecilere destek verildi.

Bazı göstericilerin, “Sınırları Açın” ve “Mülteciler İçeri, Muhafazakarlar Dışarı” yazan pankartlar taşıdığı görüldü. İktidardaki Muhafazakar Parti lideri Başbakan David Cameron, geçen hafta yaptığı açıklamada gelecek beş yıl içinde 20 bin mültecinin kabul edileceğini söyledi. İnsan hakları savunucuları bu rakamın çok düşük olduğu görüşünde.

Bu yıl içerisinde n yarım milyona yakın mülteci AB ülkelerine sığınma arayışı içindeydi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhagen’da da yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Bu gösteride de katılımcılar, “Mültecilere Kapılarımız Açık” ve “Suriye’nin En Yakın Komşusu Avrupa’dır” yazılı pankartlar taşıdılar.

İsveç’in başkenti Stockholm’de de yaklaşık bin kişilik bir grup, hükümetten mültecilere daha cömert davranmasını istedi.

Polonya’nın başkenti Varşova’da toplanan yaklaşık 5 bin kişilik bir grup ise mülteciler aleyhinde gösteri yaptı. Polonya hükümeti, AB’nin hazırladığı mültecileri paylaştırma planına karşı çıkmıştı. Göstericiler de Müslümanlar aleyhinde sloganlar attılar. Bununla birlikte, yaklaşık bin kişilik bir grubun da mülteciler lehine bir gösteri düzenlediği görüldü.

Macaristan’ın mültecileri engellemek üzere sınırına duvar örmesi, orduyu devreye sokması ve bazı mültecileri hapsetmesi Avusturya Başbakanı Werner Faymann tarafından kınandı. Faymann, Macaristan’ın tutumunu Nazi Almanya’sının politikalarına benzetti.

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Avusturya Başbakanı, “Mültecileri trenlere doldurarak uzaklara gitmelerini ummak, kıtamızın en karanlık günlerini anımsatıyor,” dedi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ise Faymann’ın benzetmesinin tamamen yanlış olduğunu söyledi. Avusturya’nın Budapeşte Büyükelçisi’ne Faymann’ın açıklamaları sonrasında nota verildi.

Macaristan’a bu yıl 180 bini aşkın mülteci gitti. Mülteciler, Macaristan üzerinden Avusturya ve Almanya’ya geçiyor.

Cumartesi günü Berlin’de konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB üyelerinden mültecilerin sorumluluğunu paylaşmaya çağırdı. Almanya’ya bu yıl içinde giden mültecilerin sayısının 800 bine ulaşması bekleniyor.

Doğu Avrupa ülkeleri, Amerika ve Körfez ülkeleri mülteciler konusunda yeterli girişimde bulunmadıkları gerekçesiyle eleştiriliyor.

Cuma günü, Avrupa Birliği’nin dört üyesi, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya, 160.000 göçmeni üye ülkeler arasında paylaştırma planını reddetmişti.

Çek Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ülkelerin ne kadar mülteci alacaklarını kontrol edebilmeleri gerektiğini söyledi.

Danimarka da, daha önce kendisine düşen payı yüklendiği gerekçesiyle AB’nin mülteci planını reddetti. Sadece bu hafta içinde üç bini aşkın mülteci Danimarka’ya gitti. Ancak bunların çoğunun İsveç’e geçmesi bekleniyor.

Almanya ve Avusturya’ya nazaran mültecilere daha sert davranan Macaristan’ın tutumu yaygın şekilde eleştiriliyor. AB’nin doğu sınırında olması nedeniyle Macaristan, savaş halindeki bölgelerden kaçıp daha huzurlu bir yaşam için refah düzeyi yüksek Batı Avrupa ülkelerine gitmek isteyen mültecilerin ilk durağı.

Perşembe günü Amerika, gelecek yıl 10.000 Suriyeli mülteciyi kabul edeceğini, ayrıca insani yardım miktarını da artıracağını açıkladı. Amerika bugüne kadar sadece 1.500 mülteciyi kabul etti.

Beyaz Saray, gelecek mültecilerin Amerika’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturmaması açısından sıkı bir özgeçmiş kontrolünden geçirileceğini bildirdi. Amerikan istihbarat şefi James Clapper bu hafta, IŞİD militanlarının mülteciler arasına sızabileceklerinden endişe ettiğini açıklamıştı.

Ancak Uluslararası Kurtarma Komitesi’ne göre (International Rescue Committee) Amerika’nın kabul edeceği 10.000 mülteci sayısı sadece kamuoyunu teselli etmek amaçlı ve yeterli değil.

XS
SM
MD
LG