Erişilebilirlik

Avrupalı Türklerin Yaz İzni


Türkiye’den başta Almanya olmak üzere yurtdışına iş göçünün başlamasının üzerinden yarım asır geçti.

İlk gelenler emeklilik yaşında, artık çocuklarının çocukları var. Yaşanılan ülkeler gurbet olmaktan çıkıp yeni vatan haline dönüştü. Büyük çoğunluk için onyıllardır değişmeyen alışkanlıkların başında ise kuşkusuz yaz iznini Türkiye’de geçirmek geliyor. Nitekim Almanyalı Türkleri oldum olası yaz aylarında izin heyecanı sarar, eş dost buluşmalarında, iş yerlerinde, berberde, alışverişte hep aynı sorulur: memlekete yolculuk ne zaman? Ondan sonra ise sohbetler uçak fiyatlarının ne kadar yüksek olduğuna gelir, Balkanlar üzerinden arabayla Türkiye’ye gidenlerin çektiği çileler paylaşılır. Ve okul tatillerinin başlamasıyla Türklerin yaşadığı mahalleler boşalır, müşterisiz kalan Türk esnafın işleri de durma noktasına gelir.

İşte bu manzaralar bu yılda Almanya’da ve Türk kökenli göçmenlerin bulunduğu diğer Avrupa ülkelerinde yaşanıyor. Türk-Alman Araştırmaları Vakfı TAVAK’ın sayılarına göre, Avrupa Birliği sınırlarında yaşayan 5 milyon 200 bin Türkiye kökenli göçmenin üçte birine yakın bir kitlesi şu sıralarda izinlerini geçirmek üzere Türkiye’de. Ancak Türkiye kökenliler eskiden olduğu gibi sadece eş-dost-akraba ziyareti için değil, gerçek anlamda tatil yapmak için de Türkiye’ye gidiyorlar. Özellikle Akdeniz ve Ege’deki tatil beldelerini tercih eden bir zamanların ‘gurbetçileri’, TAVAK’ın araştırmasına göre yabancı turistlerden daha fazla para harcıyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, Alman turistler ortalama iki haftada en fazla 660 Euro harcarken, Avrupalı Türkler aynı sürede ortalama 1100 Euro para bırakıyor ve diğer turistlere göre yüzde 40 daha fazla harcama yapıyor.

Bunca yıl geçmesine rağmen özellikle Almanya’da yaşayanlarda Türkiye’ye özlemin geçmemesi ve hasret giderme sevincinin her yıl yeniden ortaya çıkması uzman ve sosyologlara göre Türkiye’den bir türlü kopamamakla açıklanabilecek bir durum. Bremen Üniversitesi Kültürlerarası Eğitim Kürsüsü’nden profesör Yasemin Karakasoğlu, Alman siyasetçilerin büyük bir bölümü tarafından uyum göstermemekle suçlanan ve sürekli dışlanma duygusu taşıyan Türk göçmenlerin Türkiye ile olan bağlarını anlayışla karşılıyor.

Bu arada Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın bir anketine göre, bu yıl tatile çıkmak geçen yıla göre daha pahalı olacak. Ankete göre, seyahat acenteleri, uçak ve tren şirketlerinin fiyatları ortalama yüzde 15 arttı. Yaşanan fiyat artışı yükselen enerji giderlerinden kaynaklandı. Nitekim Berlin’den İstanbul’a uçak bileti geçen yıl aynı dönemde 380 Euroyken bu yıl 440 Euro oldu.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00
Linki indirmek için

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG