Erişilebilirlik

Dışişleri Bakanlarının Ukrayna Zirvesi


Almanya, Rusya, Ukrayna ve Fransa Dışişleri Bakanları Ukrayna ile Rusya arasındaki krize siyasi çözüm bulma amacıyla Berlin'de bir araya geldi

Almanya, Rusya, Ukrayna ve Fransa Dışişleri Bakanları Ukrayna ile Rusya arasındaki krize siyasi çözüm bulma amacıyla Berlin'de bir araya geldi. 12 Ocak’da da Berlin’de buluşan bakanların ilk toplantısında ilerleme sağlanamamıştı. Dün akşam yapılan yeni toplantı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin'in talebi üzerine Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steienmeier tarafından organize edildi.

Gece yarısına kadar süren ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un da hazır bulunduğu toplantı sonrasında açıklama yapan Steinmeier, ilk buluşmaya göre ilerleme kaydedildiğini ve iki tarafın ağır silahların çatışma hattından çekilmesi konusunda uzlaştığını duyurdu. ‘Hissedilir bir yakınlaşma var, ama düğümü tam çözmüş değiliz’ şeklinde konuşan Alman Dışişleri Bakanı, varılan anlaşmanın hayata geçirilmesinin bundan sonraki istişareler açısından önemli olduğunu söyledi.

Toplantıda ayrıca Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT gözetiminde bir araya gelen Temas Grubu'nun da Ukrayna konusunu ele almak üzere en kısa zamanda yeniden bir araya gelmesi kararlaştırıldı. Steinmeier, Ukrayna ve Rusya arasındaki krizin aşılması için siyasi çözüm aramaya devam edilmesi gerektiğini vurgulayarak, önümüzdeki süreçte Astana zirvesinin düzenlenme ihtimalinin artığını da açıkladı. Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılması planlanan zirveye Başbakan Merkel ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun yanı sıra Rusya lideri Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın da katılması öngörülüyor.

Steinmeier Ukrayna'nın doğusunda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, şiddetin ek kısa zamanda durdurulamaması halinde Berlin toplantısında alınan kararların anlamını yitireceğini ve yeniden başa dönüleceğini de söyledi.

46 milyon nüfusuyla Doğu Avrupa’nın en büyük ülkeleri arasında yer alan Ukrayna, Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını tanımıyor. Bu bölgede geçen yılın ilkbahar aylarından bu yana devam eden çatışmalarda Rusya'nın doğrudan müdahalesi olduğunu iddia ediliyor, Rusya ise bölgedeki çatışmalarda yer almadığını savunuyor. Bağımsızlığını kazanmasından bu yana Ukrayna ile çok yakın ilişkiler geliştirmeye çaba gösteren Almanya ise Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin çözülmesi için arabuluculuk yaparak kamuoyu önünde ve perde gerisinde yoğun temaslar yürütüyor.

Bu ayın başında Berlin’i ziyaret eden Ukrayna Başbakanı Arseni Yazenyuk, Ukrayna halkının Avrupa'ya uyum sağlamak istediğini ve ülkesinin bu konuda somut olarak öncelikle Almanya'nın destek ve yardımını beklediğini söylemişti. Yazenyuk’un gezisi kapsamında Alman Federal Ekonomi Bakanlığı Ukrayna ile bir anlaşma yapılarak Ukrayna'nın doğusunda yeniden yapılanma için harcanması şartıyla 500 milyon Euro kredi garantisi verildiğini duyurmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG