Erişilebilirlik

Avrupa'dan Trump'a İklim Mesajı: "Paris İklim Anlaşması'na Bağlıyız"


Avrupalı liderler, Amerika’nın çekilme kararına rağmen Paris İklim Anlaşması’na bağlılıklarını yineledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek ay Hamburg’da yapılacak G-20 zirvesi öncesi Berlin’de konuştu. Merkel, G-20’nin Avrupalı katılımcılarının, Paris İklim Anlaşması’na bağlı olduğunu ve konunun gelecek ayki zirvede ele alınacağını söyledi.

Merkel, “Amerika’nın anlaşmadan çekilmesini Almanya adına üzüntüyle karşılıyorum. Ancak zirve toplantısında elbette iklim değişikliği konusunu gündeme getireceğiz” dedi.

Merkel ve aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da bulunduğu bazı Avrupalı liderler G-20 Zirvesi'ne hazırlık toplantısında Berlin'de biraraya geldi.

Macron da Merkel’e benzer bir açıklama yaptı ve Avrupalı liderlerin anlaşmaya bağlılıklarının çok güçlü olduğunu teyit ettiğini söyledi.

Macron, bir ülkeyi bu nedenle izole etmenin yararsız olduğunu da sözlerine ekledi. Merkel de ABD’nin bu 20 ülke arasındaki önemine dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı. Trump, anlaşmanın küresel ısınmayı engellemek için neredeyse

hiçbir şey yapmazken, ABD ekonomisine zarar vereceğini söylemişti.

Trump anlaşmanın yeniden müzakere edilmesini de önermiş ancak taraf ülkelerin liderleri bunun imkansız olduğunu belirtmişti.

Angela Merkel, G-20 liderlerini Hamburg’da 7 ve 8 Temmuz’da ağırlayacak. Gündemde iklim değişikliğiyle mücadele dışında küresel ekonomi ve terörle mücadele de olacak.

XS
SM
MD
LG