Erişilebilirlik

Avrupa'da Uçuşların Üçte Biri Bugün Devam Edecek


Avrupa hava kontrol merkezi Eurocontrol, kıta hava sahası üzerindeki tarifeli uçuşların üçte birinin bugünden itibaren devam edeceğini açıkladı

Avrupa hava kontrol merkezi Eurocontrol, kıta hava sahası üzerindeki tarifeli uçuşların üçte birinin bugünden itibaren devam edeceğini açıkladı.

Eurocontrol Avrupa üzerindeki 28 bin uçuştan 8-9 bininin bugün yapılabileceğini bildirdi. Avrupa’daki uçuşlar, bir haftaya yakın bir süredir İzlanda’da bir yanardağın püskürttüğü yoğun kül bulutu yüzünden felce uğradı.

Avrupa Birliği dönem başkanı İspanya, daha önce uçuşların yarısının yapılabileceğini bildirmişti.

Bu arada Uluslararası Hava Ulaşımı Birliği, Avrupa devletlerini yaşanan krizle ilgili olarak liderlik yapamadıkları için eleştirdi. Birliğin başkanı Giovanni Bisignani, Avrupa devletlerinin havasahalarını ulaşıma açma konusuna daha fazla öncelik vermeleri gerektiğin söyledi.

İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda bugünün önemli bir kısmında havasahalarının kapalı olacağını açıkladı. Şu anda yalnızca İspanya ve Portekiz’de havayolu taşımacılığı tam kapasite hizmet verebiliyor.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, iptal edilen uçak seferleri yüzünden Avrupa’da mahsur kalan vatandaşlarını alabilmek için Manş Denizi üzerinden Avrupa ülkelerine iki savaş gemisi yollama kararı aldı. Brown ayrıca İspanya’daki havaalanlarını transfer amacıyla kullanabilmek amacıyla Madrid hükümetiyle görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

Öte yandan üst düzey bir Amerikalı yetkili, Avrupa’da NATO bünyesinde görev yapan bir savaş uçağının türbinlerinde cam parçacıklarına rastlandığını bildirdi. Parçacıkların kül bulutu tarafından taşındığına inanılıyor.

İzlanda’da Çarşamba günü faaliyete geçen yanardağ, Avrupa havasahasının büyük bir bölümünü etkileyecek şekilde kül ve toz bulutlarına yol açmıştı.

XS
SM
MD
LG